Jak reforma emerytalna w 2018 roku wpłynie na działalność OFE?

Napisane przez | Artykuły, Blog, OFE, System Emerytalny

Przedmiotem działalności OFE, czyli Otwartego Funduszu Emerytalnego, jest gromadzenie środków pieniężnych oraz ich lokowanie, z przeznaczeniem na wypłatę członkom funduszu po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego. Innymi słowy, OFE gromadzi część środków, które wpłacamy na ubezpieczenie społeczne, inwestuje je, a następnie zostają one nam zwrócone, kiedy osiągniemy już wiek emerytalny.

Większa część składek na ubezpieczenie emerytalne, które wpłacamy w ramach ubezpieczenia społecznego, wciąż jednak pozostaje w ZUS-ie. OFE to tzw. II filar bezpieczeństwa. Składki gromadzone w OFE są co prawda inwestowane, jednak działalność Funduszu jest ściśle kontrolowana przez państwo, co zmniejsza ryzyko upadłości funduszu i wynikających z tego konsekwencji.

Co dzieje się z pieniędzmi zgromadzonymi w OFE?

Jak już wspominano, wszystkie pieniądze zgromadzone w OFE są inwestowane. Jeśli zysk z podjętej inwestycji będzie mniejszy niż stopa procentowa zwrotu wpłaconych środków pieniężnych, wówczas fundusz pokrywa tę różnicę z własnych środków. Ponadto w przypadku niewypłacalności OFE, wysokość składek zostanie wypłacona z Funduszu Gwarancyjnego, a w ostateczności z budżetu państwa.

Działalność OFE przypomina więc w pewnym sensie działalność banków, których klienci w przypadku niewypłacalności i ogłoszenia upadłości, otrzymają zwrot zgromadzonych pieniędzy z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Jednak bezpieczeństwo gromadzenia pieniędzy w OFE gwarantuje nie tylko Komisja Nadzoru Finansowego, ale również samo państwo.

Każdy ma prawo wyboru właściwego funduszu, a w celu przystąpienia do niego wystarczy podpisać odpowiednią umowę. Oczywiście nie możemy samodzielnie zarządzać środkami zgromadzonymi na rachunku funduszu, ale w celu ich kontroli raz do roku otrzymujemy informację o stanie naszego konta. Ponadto pieniądze gromadzone w OFE wchodzą do majątku wspólnego małżonków – oczywiście w przypadku małżeńskiej wspólności majątkowej.

W takiej sytuacji po śmierci lub rozwodzie, małżonek członka właściwego OFE ma prawo do połowy środków zgromadzonych na koncie w czasie trwania wspólności majątkowej. Pieniądze te nie zostaną wypłacone drugiemu małżonkowi, ale przekazane na wskazany rachunek OFE. Warto ponadto wiedzieć, że zawierając umowę z wybranym przez siebie funduszem, można w niej wskazać osoby uprawnione do dziedziczenia składek zgromadzonych w OFE.

Rezerwa emerytalna

Pomimo tego, że OFE jest II filarem bezpieczeństwa i gwarantuje zwiększenie wysokości świadczenia emerytalnego, od 2014 podleganie pod wybrany fundusz nie jest już obligatoryjne. Natomiast do sierpnia 2018 roku, według zapowiedzi rządzących, OFE ma zostać zupełnie zlikwidowane. Jak więc będzie wyglądała zmiana? Otóż środki, które do tej pory zostały zgromadzone w OFE, mają zostać podzielone. 75 proc. tych środków zostanie wypłaconych, ale nie do rąk własnych, a przelane na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Warto wiedzieć, że do czasu reformy Indywidualne Konta Zabezpieczenie Emerytalnego są III filarem, do którego każdy może dobrowolnie wpłacać swoje pieniądze. Po reformie to właśnie na nich znajdzie się przeważająca większość środków pieniężnych z OFE. Co więcej, środki te będą mogły zostać przez nas wypłacone.

Gdybyśmy chcieli wypłacić je jednak od razu po przeprowadzonej reformie, musimy liczyć się z koniecznością zapłaty podatku w wysokości 75 proc. od wypłacanej kwoty. Natomiast wypłata po 2025 roku, według projektu reformy, ma wiązać się z koniecznością zapłaty zryczałtowanego podatku w wysokości 10 proc., ale pod warunkiem ukończenia 65. roku życia i udokumentowania wpłat dokonywanych na IKZE w ciągu 5 lat kalendarzowych. Pozostałe 25 proc. środków z OFE ma zostać przekazane na Fundusz Rezerwy Demograficznej, i tym samym powiększyć subkonto emerytalne w ZUS.

Last modified: 21 marca 2018

6 Responses to :
Jak reforma emerytalna w 2018 roku wpłynie na działalność OFE?

 1. Kerudung napisał(a):

  I have read so many articles concerning the blogger lovets
  however this post is actually a pleasant piece of writing, keep it up.

 2. trebor napisał(a):

  Czy mi się wydaję czy moje Państwo okrada mnie w perfidny sposób?

  1. jola napisał(a):

   zlodzieje 75 procent podatku od wyplacanej kwoty!!!! To skandal!!!! Wielkim bledem bylo odprowadzanie skladek do ZUS i OFE to barbazynstwo!!!!! Lepiej bylo skladac te pieniadze na wlasnym koncie i wtedy starczyloby na godne zycie do smierci

  2. MA cie Grażyna napisał(a):

   Tak to prawda. Jesteśmy okradani w perfidny sposób. Są to nasze pieniądze i powinny być wypłacone wcałość. Bez kombinacji. Tak powinno postąpić uczciwe państwo.

   1. MA cie Grażyna napisał(a):

    Panie Morawiecki, dużo Pan robi.Jeżeli chodzi o OFE to złodziejstwo w biały dzień. Skandal.Tą ustawę może Pan użyć jako papier toaletowy.Proszę nie naśladować Tuska.

 3. beba napisał(a):

  No cóż dalej obwarowania co do wypłaty naszych pieniędzy. Jednym słowem czeka się aż najwiecej emerytów „kopnie w kalendarz”, a pieniądze po nich zostaną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *