Ile mogą dorobić seniorzy, żeby nie stracić emerytury

Napisane przez | Artykuły, Redakcja Poleca, ZUS

Złota rączka może liczyć nawet na 35 zł za godzinę. Opiekowanie się dzieckiem daje 25 zł. Niektórzy emeryci powinni wiedzieć, ile zarobili, aby nie ryzykować zmniejszenia lub nawet zawieszenia świadczenia.

Osoby starsze mogą znaleźć pracę w dowolnej branży i na dowolnym stanowisku. Z danych Personnel Service wynika jednak, że istnieje pula zawodów szczególnie popularnych wśród tej grupy wiekowej.

To m.in. kasjer, stróż nocny, kierowca (przewóz osób), sprzedawca. Zgodnie z danymi na największe zarobki może liczyć tzw. złota rączka, czyli osoba podejmująca się mniejszych i większych napraw lub prac remontowych. W tym zawodzie można liczyć na zarobki od 20 do 35 zł netto za godzinę. Trzeba jednak pamiętać, że wykonywanie takiej pracy wiąże się z założeniem działalności gospodarczej.

– Seniorzy chętnie opiekują się dziećmi, oferują przejazdy osób z wykorzystaniem takich aplikacji jak Uber czy Bolt. Mogą w ten sposób zarobić do 25 zł netto za godzinę – podaje Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

– Słabsze zarobki mają stróże nocni i sprzątaczki w biurowcach. Wtedy wynagrodzenie oscyluje wokół kwoty minimalnej i waha się od 12,8 do 14 zł netto – dodaje Inglot.

Słabo opłacane zajęcia to także roznoszenie ulotek, stawki sięgają 12,8–14 zł na godzinę, stanowisko sprzedawcy w piekarni – 12,8–14,3 zł. Nieco więcej można zarobić jako kasjer – 13–14,5 zł, oraz pomoc w małych punktach kulinarnych – do 17 zł za godzinę.

Osoby, które pobierają emerytury lub renty przed wkroczeniem w wiek emerytalny, muszą uważać, aby nie stracić całości lub części świadczenia – zaznacza Personnel Service. Przepisy wyznaczają limity zarobków, które są wyznaczane kwartalnie na podstawie przeciętnego wynagrodzenia, zgodnie z danymi GUS z kwartału poprzedzającego.

Ile może dorobić emeryt i rencista

Od 1 grudnia 2019 r. do 29 lutego 2020 r. limity wynoszą:

3452,20 zł brutto (70 proc. przeciętnego wynagrodzenia za II kwartał 2019 r.) – limit, którego przekroczenie wiąże się z obniżeniem świadczenia,

6411,10 zł brutto (130 proc. przeciętnego wynagrodzenia za II kwartał 2019 r.) – limit, którego przekroczenie wiąże się z zawieszeniem świadczenia.

Przy okazji waloryzacji renty i emerytury ZUS ustala tzw. kwotę maksymalnego zmniejszenia – jest to maksymalna kwota, o jaką może zostać obniżona renta lub emerytura w przypadku przekroczenia przez seniora wspomnianego limitu 70 proc. Jeśli ktoś pobiera wcześniejszą emeryturę, chęć kontynuowania pracy musi każdorazowo zgłosić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wraz z prognozą dochodów. Do końca lutego „wcześniejsi” emeryci i renciści muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenia o swoich przychodach w 2019 r.

Anna Cieślak-Wróblewska

Last modified: 26 stycznia 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *