Ile może dorobić emeryt i rencista? Sprawdzamy na bieżąco ile można dorobić na emeryturze.

Ile może dorobić emeryt w roku 2019?

Napisane przez | Artykuły, Blog, Poradnik, ZUS

Na podstawie ustawy z 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych każdy emeryt ma prawo dorobić do swojego świadczenia. Trzeba jednak pamiętać, że dodatkowe zarobki mogą sprawić, że ZUS zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Dlatego ZUS co kwartał ustala limity kwoty, do których emeryt lub rencista będzie mógł dorobić.

CZYTAJ TAKŻE: Ile może dorobić emeryt w 2020

Oczywiście limity te nie dotyczą osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn, które to mogą dorabiać bez ograniczeń.

Ile można dorobić na emeryturze w nowym roku?

Osoby, które jeszcze nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego, a chcą dorabiać do emerytury, niestety muszą liczyć się z koniecznością przestrzegania obowiązujących ograniczeń. Dodatkowe zarobki mogą bowiem spowodować zawieszenie lub zmniejszenie wysokości pobieranej emerytury.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli pobieramy emeryturę, a dodatkowo osiągamy przychody z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, które przekraczają wyznaczony limit, nasze świadczenie emerytalne – w zależności od wysokości przychodu – ulegnie zmniejszeniu o określoną w przepisach kwotę lub też jego wypłata zostanie całkowicie wstrzymana.

Zgodnie z obowiązującymi od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 roku limitami, „bezpiecznie” możemy do emerytury dorobić do limitu 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia czyli kwoty 3465,70 zł brutto. Wówczas otrzymywane przez nas świadczenie nie ulegnie zmianie i będzie ono wypłacane w kwocie całkowitej.

Jeżeli jednak osiągane przez nas dochody, uzyskiwane na przykład z tytułu umowy o pracę, wyniosą od 3465,70 zł do 6436,30 zł brutto, czyli w przedziale 70-130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wówczas należne nam świadczenie emerytalne ulegnie zmniejszeniu o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia (maksymalnie o 599,04 zł w 2019 r.).

Natomiast jeśli uzyskiwane dochody przekroczą pułap 6436,30 zł brutto – 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – musimy liczyć się z tym, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi wypłacanie należnego nam świadczenia emerytalnego. Wysokość wskazanych kwot ustala się na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w odniesieniu do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Ile może dorobić rencista?

Limity osiąganych przez emerytów dochodów mają zastosowanie również w odniesieniu do rencistów, a zatem dotyczą osób, które pobierają rentę rodzinną (z zastrzeżeniem, że tylko jedna osoba w rodzinie pobiera takie świadczenie) oraz rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. W przypadku zmniejszenia renty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zmniejszeniu o kwotę:

 • 509,22 zł ulega renta rodzinna,
 • 599,04 zł ulega renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
 • 449,31 zł ulega renta z tytuły częściowej niezdolności do pracy.

Dorabianie na emeryturze lub rencie ma również ścisły związek ze źródłem uzyskiwanego dochodu. W praktyce oznacza to, że jeśli dorabiamy na podstawie m.in. umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą, umowy agencyjnej i umowy zlecenie, uzyskiwane w ramach tych umów dochody objęte są wówczas wymienionymi limitami.

Podobnie rzecz wygląda, jeśli osiągamy dochody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, pracy wykonywanej w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych oraz spółdzielniach kółek rolniczych. Szczegółowe wytyczne dotyczące poszczególnych źródeł, z których dochód będzie liczony w przypadku dorabiania do emerytury lub renty, można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1992 roku.

Dodatkowo do ustalonej kwoty osiąganego dochodu dolicza się również kwoty pobranych zasiłków: macierzyńskiego, opiekuńczego oraz chorobowego. Warto zauważyć, że emeryci i renciści mogą dorabiać bez ograniczeń, jeśli osiągają dochody z tytułu umowy o dzieło lub z tytułu działalności artystycznej.

Emeryt i rencista ma obowiązek niezwłocznie powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o podjęciu dodatkowej pracy zarobkowej oraz o wysokości osiąganego z tytułu tej pracy dochodu.

Last modified: 27 maja 2020

25 Responses to :
Ile może dorobić emeryt w roku 2019?

 1. Leszek napisał(a):

  Ale bandytyzm, średnia emerytura wypłacana w kraju wynosi 2500 i 1500 brutto odpowiednio dla meżczyzn i kobiet – i jakby tego nie oceniał to jest to głodowy dochód bo na rękę to poniżej minimum socjalnego, wyżyć z tego się nie da, więc trzeba dorabiać. Ale dorabiać też nie można bo jak zarobi emeryt więcej niż 3160 brutto (czyli 2200 na rękę) to pomniejszają mu emeryturę. WNIOSEK – Polski emeryt musi być nędzarzem i podlega urzędowej eutanazji.

  1. Pablo napisał(a):

   gorzej jak ejst górniczym emerytem w wieku 4kilku lat mając 3500zł netto plus dorabianie..
   paranoja!

   1. Hanys napisał(a):

    to zamiast gaski pasac pajacu jeden mogles przepracowac 27 lat na kopalni w warunkach jak mysle taki zarozumialy i leniwy typ jak ty nie wytrzymalby tygodnia ,i tez bys dzisiaj byl na tej emeryturze

    1. krisu napisał(a):

     pracowałem kupe lat na dole na grubie i jeszcze nie spotkałem nikogo kto sie tam narobił. takie kity ze sie narobiłes przez te dwadziescia kilka lat na dole to głupiej żonce mozesz wciskać

     1. Fobos napisał(a):

      To znaczy że ty i twoi koledzy byliście leniami co to roboty unikają i kierownikowi kawę parzą, oczywiście tacy się na kopalni też znajdą ale 90% załogi ciężko pracuje w przeciwieństwie do ciebie waflu.

    2. Walezy napisał(a):

     Ale za tą pracę odpowiednio Tobie płacili, 13-tki, 14-tki deputaty, szkodliwe, dodatki itp.

  2. mm napisał(a):

   Nie zapytałeś,dlaczego polityk może dorabiać bez ograniczeń,przecież są”równi w/g prawa” 🙂

   1. Ryszard napisał(a):

    Złodziejskie państwo, ktoś na nierobów z sejmu i Rządu musi pracować, nie wyjmować z tego emerytów i biednych rencistów. Raz emeryt opłacał ZUS będąc aktywnym zawodowo, teraz opłaca z tych raz już opodatkowanych pieniędzy kolejny raz, na to łajdactwo brak normalnych określeń, jak to „urocza” pani Bień……ska powiedziała ? :”za 7000 tysięcy tylko …..i złodziej przeżyje? za te słowa powinna wylecieć do sprzątania szaletów na dworcu w Katowicach lub Warszawie.

  3. Rysio napisał(a):

   Jeśli osiągnąłeś wiek emerytalny(65mężczyźni i 60kobiety) to możesz dorobić bez limitu!

   1. Tadeusz napisał(a):

    a kto tego wieku dożyje jak całe życie zap……..

 2. Wojciech napisał(a):

  Należało by w końcu zmienić bzdurne przepisy ponieważ chorego rencistę dodatkowo kara się ograniczaniem zarobków.A przecież wiadomo że ZUS wypłaca jałmużnę i ztej jałmużny trzeba porobić opłaty, wykupić lekarstwa i jeszcze przeżyć miesiąc.Takie przepisy to dzieło Byłego premiera Millera z tym że miały być wprowadzone na pewien okres czasu.Okazalo sie że ZUSowi jest to na rękę ponieważ jak zarobki przekroczą to recista musi zwrócić zarobione pieniądze ZUSowi zamiast je wydać na leki.

 3. dededed napisał(a):

  To jest niezgodne z prawem aby pomniejszać komuś emeryture tylko dlatego że jeszcze pracuje. Emerytura się należy jesli się ją wypracuje i osiągnie wiek emerytalny. To jest kradzież pieniędzy to pomnijszanie emerytury dlatego ze emeryt jeszcze chce popracować

  1. Ewa napisał(a):

   Dokładnie

  2. magda napisał(a):

   Przecież jeśli osiągniesz wiek emerytalny (60 kobiety, 65 mężczyźni) to możesz dorabiać bez ograniczeń – jest to jak byk napisane. 🙂

 4. Mikołaj napisał(a):

  ….to, że ogranicza się dorabianie i OGRANICZANIE !!! Emerytom i Rencistom dorabiania ,tj skurw……o obecnie PiS-u.

  1. Tadeusz napisał(a):

   ukraińce muszą zarabiać w Polsce aby im się żyło lepiej 😉

  2. Giovanni napisał(a):

   Mikołaj aleś ty nienormalny.

 5. leszek napisał(a):

  ile mogl dorobic kwotowo rencista za caly rok 2018

 6. leszek napisał(a):

  interesuje mnie suma za caly ro 2018 nie poszczegolne kwartaly ile mogl dorobic rencista

 7. Fraczkiewicz napisał(a):

  Jak to się ma do pracy zagranicą będąc na emeryturze

 8. Pamela napisał(a):

  Dla mnie to jest parodia… to po to się pracuje całe zycie, zeby i na starość dalej pracować? Przeciez to jest śmiechu warte. Na świecie maja ludzie od pierwszej pracy odkładane systematycznie pieniadze w ppk. Dlaczego my jak zwykle budzimy sie z takimi koncepctami sto lat pozniej?

 9. pablo napisał(a):

  jestem emerytem mundurowym przez ograniczenia rząd traci miliony, które idą pod stołem. Ja zarabiam 25 tyś na rękę a na papierze 2tyś, zatrudniam kolegów daje im 5 tyś na rękę oni nic nie odprowadzają bo po co? działalność hula jak talala od 10 lat Frajerski rząd hehehe

  1. Mikołaj napisał(a):

   ….pablo
   -marzenia się czasem spełniają.

  2. Giovanni napisał(a):

   To jest okradanie Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Znajdziemy Cię obywatelu po IP i pójdziesz mieszkać pod most wspominając jak płaciłeś „na czarno”. Jakim trzeba być debilem by przyznawać się do przekrętów.

 10. Anna napisał(a):

  O tym, czy opłaca się później przejść na emeryturę można przeczytać tutaj: https://edziadkowie.pl/czy-warto-pozniej-przejsc-na-emeryture/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *