Honorowa emerytura dla stulatka

Napisane przez | Artykuły, Blog, ZUS

Świadczenie honorowe jest przyznawane osobom, które ukończyły 100 lat. Jest dożywotnie.

Od 1 marca świadczenie honorowe wynosi 4 003,88 zł brutto, tyle co aktualna kwota bazowa. Jest ono dożywotnie i wypłacane co miesiąc w wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin – dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Wśród stulatków pobierających to świadczenie zdecydowanie przeważają kobiety – stanowią 85 proc. beneficjentów. Najstarsza taka w grudniu miała ukończone 112 lat. Pieniądze otrzymuje z zabrzańskiego oddziału ZUS. Najstarszy beneficjent świadczenia honorowego mieszkał w woj. dolnośląskim i w grudniu 2018 r. miał ukończone 111 lat.

Najstarsza osoba w Polsce, której Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat, mieszka w woj. śląskim i ma 112 lat.

Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS, nie muszą składać żadnego wniosku, żeby dostać dodatkowo świadczenie honorowe. W ich przypadku ZUS sam załatwia formalności. Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie mają emerytury lub renty z żadnej instytucji. Oni również mogą otrzymać świadczenie honorowe, ale muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia.

W woj. śląskim najwięcej stulatków, którym ZUS wypłaca świadczenie honorowe, mieszka na terenie obsługiwanym przez oddział ZUS w Bielsku-Białej – to 38 osób. W kraju najwięcej świadczeń honorowych z tytułu ukończenia 100 lat wypłacały oddziały ZUS w Gdańsku (108) i w Warszawie I (106), najmniej – oddziały ZUS w Legnicy (15) i w Pile (16). Zgodnie z prognozami długoterminowymi zapowiada się, że liczba osób w wieku 100 lat i więcej będzie rosła. W 2040 r. będzie ich 20,4 tys., w 2060 r. – 66,8 tys., a w 2080 r. – 124,2 tys.

Last modified: 28 maja 2019

One Response to :
Honorowa emerytura dla stulatka

  1. flądra napisał(a):

    Dożyć takiego wieku to naprawdę trzeba mieć końskie zdrowie. Ja to mam nadzieję że sobie trochę odpocznę na emeryturze i będę mogła podróżować no i robić rzeczy na które nie mam teraz czasu. Ale jak będę odkładać zgodnie z ppk oszczędności to wygląda na to że wszystko mi się uda. Będzie od lipca nowy program do oszczędzania kasy na stare lata, także myślę że sporo osób dzięki niemu skorzysta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *