Gros pracodawców nie wpłaci do PPK więcej niż musi

Napisane przez | Artykuły, Blog, PPK

7 proc. dużych i średnich firm badanych przez firmę doradczą KPMG uważa, że do PPK przystąpi większość ich pracowników. Przeciwnego zdania jest 47 proc.

92 proc. firm planuje wdrożyć minimalną wymaganą przez regulacje prawne wersję pracowniczych planów kapitałowych. Będą wpłacać na konta pracowników w tym programie minimalne 1,5 proc. ich wynagrodzenia brutto. Tylko 3 proc. pracodawców chce wpłacać więcej, a pozostałe 5 proc. jeszcze nie podjęło decyzji w tej sprawie. Tak wynika z najnowszego raportu firmy doradczej KPMG o pracowniczych planach kapitałowych.

Czytaj także: Dobry start PPK. Wiele osób chce zostać. To niespodzianka

KPMG zapytała też firmy o skłonność ich pracowników do przystąpienia do PPK. Niemal połowa z nich stwierdziła, że w ich ocenie większość pracowników nie przystąpi do tego programu. Jedynie 7 proc. badanych firm uważa, że do pracowniczych planów kapitałowych przystąpi większość ich pracowników. Pozostałe 46 proc. firm uznało, że w tej chwili trudno przewidzieć decyzje pracowników.

Niemal 2/3 firm uważa, że wdrożenie pracowniczych planów kapitałowych jest dla nich dużym wyzwaniem organizacyjnym. Obawiają się problemów z dostosowaniem swoich systemów informatycznych do wymogów obsługi PPK. Problemem w ich ocenie może być też wybór instytucji finansowej, która uruchomi u nich PPK i będzie nim zarządzać.

Czytaj także: Po wzroście płacy minimalnej nie opłaci się rezygnować z PPK

Wśród kryteriów wyboru instytucji finansowej najważniejsze są zdaniem firm: doświadczenie w zarządzaniu funduszami na polskim rynku (60 proc.), efektywność w zarządzaniu aktywami potwierdzona historycznymi wynikami inwestowania (58 proc.), wysokość opłat za zarządzanie (48 proc.). Na dalszych miejscach firmy wymieniały: oferowane wsparcie dla pracowników i pracodawcy, doświadczenie zespołu zarządzającego aktywami, oferowane dodatkowe korzyści dla pracowników (bonusy, rabaty itp.).

Last modified: 4 października 2019

One Response to :
Gros pracodawców nie wpłaci do PPK więcej niż musi

  1. maryśka napisał(a):

    Najważniejsze jest to żeby ludzie po prostu zaczęli myśleć na poważnie o swojej emeryturze i by odkładali na nią, jeśli nie robią tego sami to ten program będzie dla nich jak znalazł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *