Giełdy w odwrocie, emeryci tracą

Napisane przez | Artykuły, OFE

Koronawirus drastycznie obniżył pod koniec lutego wyceny akcji spółek giełdowych. Fatalne wyniki pokazały też OFE.

Nie ma zaskoczenia – w lutym wszystkie Otwarte Fundusze Emerytalne odnotowały straty, a ich wyniki wahały się między minus 9,5 proc., a minus 10,8 proc. To efekt strachu jaki zdominował rynki w związku z epidemia koronawirusa.

Serwis Analizy.pl w raporcie podsumowującym miesiąc na rynku funduszy emerytalnych wskazuje, że w horyzoncie 5-letnim tylko MetLife OFE wypracował dodatnią stopę zwrotu, jednak w horyzoncie 10-letnim – wszystkie.

– Luty był jednym z najsłabszych miesięcy dla polskiego rynku akcji w historii. To efekt niepokojów wywołanych informacjami o szybkim rozprzestrzenianiu się koronawirusa. WIG20 spadł o 14,4 proc., a indeks szerokiego rynku WIG o przeszło 13,0 proc. W związku z tym bardzo słabe wyniki odnotowały Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE), a ich aktywa zmalały o 15 mld zł – napisały Analicy.pl w raporcie.

OFE, których portfele w około trzech czwartych złożone są z polskich akcji, bardzo boleśnie odczuły spadki na warszawskiej giełdzie. W przypadku większości z nich wartość jednostki uczestnictwa spadła o co najmniej 10 proc. W związku z tym mocno ucierpiały również wyniki długoterminowe.

W horyzoncie 5-letnim tylko MetLife OFE wypracował dodatnią stopę zwrotu. Wszystkie OFE są na plusie w perspektywie 10-letniej (średnio +31,9 proc.).

Autorzy raportu ocenili, że najlepszy stosunek zysku do ryzyka cechuje obecnie Aviva OFE i Allianz Polska OFE.

– Zarówno w 12-mies., jak i 36-mies. horyzoncie obydwa OFE uzyskały najwyższą ocenę 5a w Rankingu Analiz Online (tworzonym na podstawie wskaźnika information ratio). Na końcu 12-mies. zestawienia jest OFE PZU +Złota Jesień+ i PKO BP Bankowy OFE  – dodano. W związku z ujemnymi wynikami zarządzania i odpływem netto z tytułu „suwaka”, aktywa OFE spadły o 15 mld zł (-10,3 proc.) do 135,9 mld zł.

Last modified: 6 marca 2020

One Response to :
Giełdy w odwrocie, emeryci tracą

  1. guru napisał(a):

    współczuje głupkom co dali sie kupic na zlodziejskie OFE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *