Firmy wybrały zarządzających PPK

Napisane przez | Artykuły, Blog, PPK

Ponad 90 proc. firm zgłosiło już do ewidencji PPK umowy o zarządzanie, które podpisały z instytucjami finansowymi.

– Nie sądzę, by któraś z firm nie podpisała umowy – mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, odpowiadający za wdrażanie pracowniczych planów kapitałowych (PPK). 25 października minął termin, w którym największe firmy powinny zawrzeć z instytucjami finansowymi umowy w sprawie zarządzania PPK.

– W ewidencji PPK mamy 3871 umów o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi. To stan z 25 października wieczorem – mówi nam Bartosz Marczuk. – To ponad 90 proc. firm, które mają obowiązek udostępnienia PPK swoim pracownikom w pierwszym etapie programu – dodaje.

Pracownicze plany kapitałowe ruszyły 1 lipca. Mają zachęcić Polaków do dodatkowego oszczędzania na cele emerytalne. Jako pierwsze obowiązek udostępnienia PPK swoim pracownikom objął duże firmy, zatrudniające co najmniej 250 osób. To nieco ponad 4000 firm, które zatrudniają ponad 3 mln pracowników. Pozostałe przedsiębiorstwa będą włączane do programu stopniowo, co pół roku.

Pracownicy będą odkładać w PPK co miesiąc 2–4 proc. swojej pensji brutto. Pracodawca dołoży im do tego 1,5– 4 proc. pensji. Osoby z niskimi zarobkami zamiast 2 proc. będą mogły odkładać mniej, minimalnie 0,5 proc. pensji. Swoją część dorzuci też państwo. Poprzez Fundusz Pracy dopłaci oszczędzającemu 250 zł tzw. wpłaty powitalnej oraz dodatkowo 240 zł dopłaty rocznej.

Do zarządzania PPK dopuszczono 20 instytucji. Są to: Aegon PTE, TFI Allianz Polska, AXA TFI, Aviva Investors Poland TFI, BNP Paribas TFI, BPS TFI, Compensa TUnŻ Vienna Insurance Group, Esaliens TFI, Generali Investments TFI, Investors TFI, Millennium TFI, Nationale-Nederlanden PTE, NN Investment Partners TFI, Pekao TFI, PFR TFI, PKO TFI, Pocztylion-Arka PTE, TFI PZU, Santander TFI, Skarbiec TFI. To spośród nich firmy wybierają partnerów do zarządzania PPK.

– Nie przypuszczam, żeby któraś z dużych firm nie zawarła umowy o zarządzanie PPK – mówi Bartosz Marczuk. – 25 października to termin na zawarcie umowy. Potem firmy mają jeszcze 14 dni na zgłoszenie umowy do ewidencji PPK. Pełny obraz będziemy więc mieli zapewne dopiero na początku listopada – dodaje.

Jeśli po tym terminie któraś z firm zobowiązanych do uruchomienia PPK w pierwszym etapie programu nie zgłosi do ewidencji umowy o zarządzanie, PFR wezwie ją do poinformowania, z kim zawarła umowę, oraz uzupełnienia owej ewidencji. – Firmom, które umowy nie podpiszą, grożą dotkliwe kary. Ich wysokość może sięgnąć nawet 1,5 proc. rocznego funduszu płac – mówi wiceprezes PFR.

Nie chce mówić o tym, ilu pracowników zdecydowało się oszczędzać w PPK na czas emerytury. – 12 listopada mija termin, w którym firmy muszą wybrać instytucję finansową, która poprowadzi u nich PPK. Dopiero po ich podpisaniu wiadomo, ilu pracowników chce uczestniczyć w programie. Spekulowanie już teraz, jaki będzie poziom partycypacji pracowników w PPK, nie ma więc większego sensu – przekonuje Marczuk.

Na początku października PFR podał, że w pierwszych firmach, które uruchomiły u siebie PPK, na przystąpienie do tego programu zdecydowało się 62 proc. pracowników. Zastrzegł jednak, że to pierwsze dane z niedużej grupy firm i że na tej podstawie trudno wyciągać wnioski co do wielkości udziału pracowników w tym programie.

Tym bardziej że to dopiero jego początek. Już za niespełna trzy miesiące obowiązkiem utworzenia PPK objęta zostanie kolejna grupa firm, zatrudniających między 50 a 249 pracowników. Według szacunków jest ich nawet 15 tys. A i to nie koniec, bo trzeci etap PPK ruszy 1 lipca 2020 r. i obejmie firmy, które zatrudniają co najmniej 20 osób. 1 stycznia 2021 r. do programu przystąpią pozostałe firmy i instytucje publiczne.

Last modified: 27 października 2019

3 Responses to :
Firmy wybrały zarządzających PPK

  1. maryśka napisał(a):

    Wszystkie firmy uczestniczące w programie muszą wybrać instytucję finansową, także też właśnie wątpię żeby ktoś nie wywiązał się ze swoich obowiązków.

  2. garmina napisał(a):

    Z pewnością wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Jesli ma to działa tak jak należy to musi tak być.

  3. Galina napisał(a):

    Mnie akurat ppk przekonały i bardzo się cieszę ze już za niedługo i moja firma do tego przystąpi. To jest dobre posunięcie do przodu. Nareszcie powstał program, który pozwoli nam oszczedzić trochę więcej na przyszłe emerytury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *