Emerytury mężczyzn dużo wyższe niż kobiet

Napisane przez | Artykuły, Blog, System Emerytalny, ZUS

Polak pobiera przeciętnie prawie 2,5 tys. zł świadczenia. Polka – tylko 1,7 tys. zł.

Tak wynika z danych o rentach i emeryturach wypłacanych przez ZUS, jakie opublikował GUS. Średnia emerytura w Polsce to 2,1 tys. zł, ale połowa emerytów dostaje nie więcej niż 1,8 tys zł. ZUS w ubiegłym roku wydał na emerytury łącznie 126,5 mld zł, o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

Inaczej wyglądają średnie świadczenia wypłacane przez KRUS (emerytury dla rolników). Wynoszą 1,2 tys zł. Ich koszt dla państwowej kasy to prawie 14 mld zł.

Specyficzną częścią systemu emerytalnego są świadczenia wypłacane przez resorty: obrony, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. W 2015 r. trzy resorty wypłaciły łącznie niemal 16 mld zł, najwięcej MSWiA (8 mld zł). Wysokość przeciętnej emerytury w 2015 r. wyniosła tam 3,5 tys. zł, w MON 3,4 tys. zł, a w resorcie sprawiedliwości 3,7 tys zł.

Relacja przeciętnej miesięcznej emerytury pozarolniczego systemu do przeciętnego wynagrodzenia została na poziomie 64 proc. W przypadku KRUS wynosi nieco ponad 40 proc.

Z danych GUS wynika że w Polsce jest 6,3 mln emerytów i 2,6 mln rencistów. Łącznie na garnuszku państwa jest jedna czwarta społeczeństwa. Liczba emerytów spada od 2010 r., co związane jest ze stopniowo podwyższanym od 2012 r. wiekiem emerytalnym. Rząd zdecydował się powrócić do poprzedniego wieku emerytalnego, więc zapewne od października 2017 r. nastąpi ponowny wzrost liczby emerytów.

Last modified: 23 lutego 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *