Emerytury artystów i twórców

Emerytury artystów i twórców. Głodowe?

Napisane przez | Artykuły, Blog, System Emerytalny, ZUS

Kwestia świadczeń emerytalnych niemal zawsze wywołuje spore kontrowersje i prowokuje do dyskusji. Tym bardziej, że zasady przyznawania świadczeń emerytalnych, a także ich wysokość, nie są jednakowe dla wszystkich grup zawodowych.

Dla osób wykonujących różne zawody istnieje szereg odstępstw od ogólnych zasad przyznawania świadczeń emerytalnych. Odstępstwa te najczęściej wiążą się możliwościami skorzystania z tzw. wcześniejszego przejścia na emeryturę. Tak jest również w przypadku osób wykonujących pracę twórczą lub artystyczną.

Często słyszy się, że artyści i twórcy aktywni zawodowo mogą w przyszłości liczyć na „głodowe” emerytury. Ale czy twierdzenie to jest w pełni zasadne? Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej.

Emerytury artystów – o czym należy wiedzieć?

Zasady przyznawania świadczeń emerytalnych dla osób wykonujących działalność twórczą lub artystyczną wiążą się przede wszystkim z osiągnieciem wieku, który będzie uprawniał do otrzymania tego rodzaju świadczenia. Należy pamiętać, że wiek ten nie jest zróżnicowany wyłącznie pod kątem płci uprawnionego, ale zależy m.in. od rodzaju wykonywanej pracy. W przypadku kobiety wykonującej zawód tancerza, akrobaty, gimnastyka lub kaskadera, wiek ten wynosi 40 lat. Jeśli chodzi o mężczyzn, sięga on już 45 lat. Te zawody są obciążone znacznym ryzkiem, związanym choćby z możliwością wypadku lub kontuzji. Nie powinno więc dziwić, że w przypadku osób je wykonujących wiek emerytalny został znacznie obniżony.

Jeśli chodzi o muzyków, mogą oni ubiegać się o świadczenie emerytalne po osiągnięciu 55 lat w przypadku kobiet oraz 60 w przypadku mężczyzn. Dotyczy to jednak wyłącznie muzyków grających na instrumentach perkusyjnych, klawiszowych, smyczkowych. Natomiast jeśli chodzi o osobę wokalisty będącego solistą czy muzyka grającego na instrumentach dętych, wiek ten będzie dotyczył odpowiednio 45 i 50 lat. Wspominana granica wiekowa odnosi się również np. do treserów zwierząt drapieżnych. 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn to wiek emerytalny, który dotyczy z kolei artystów śpiewających w chórze oraz żonglerów, komików cyrkowych czy aktorów teatru lalek. Wiek emerytalny dla aktorów wynosi 55 lat.

Oprócz wspomnianego wieku emerytalnego, artyści i twórcy mogą ubiegać się o świadczenie emerytalne, gdy osiągną go w czasie zatrudnienia lub w ciągu 5 lat po ustaniu zatrudnienia, a dodatkowo okres zatrudnienia wynosił co najmniej 15 lat.

Emerytura artystyczna – dlaczego świadczenie nie jest wysokie?

Emerytura artystyczna niestety najczęściej nie należy do zbyt wysokich. Wiąże się to przede wszystkich z tym, że artyści wykonują swoją pracę najczęściej na podstawie umów cywilnoprawnych, więc składki na ich ubezpieczenie emerytalne po prostu nie są odprowadzane. Nie bez znaczenia są także częste przerwy w zatrudnieniu. Ponadto osoby, które chcą skorzystać z wcześniejszego przejścia na emeryturę, skracają sobie tym samym okres aktywności zawodowej, od którego również uzależniona jest wysokość świadczenia emerytalnego.

Trzeba pamiętać, że gdyby artyści i twórcy świadczyli pracę wyłącznie na podstawie umów cywilnoprawnych, mogliby w przyszłości w ogóle nie otrzymać emerytury, ponieważ składki od ich wynagrodzenia nie zostałby odprowadzane. Dlatego Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych traktuje artystów i twórców jak osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą. Zatem w świetle przepisów powinny one samodzielnie odprowadzać składki od swojego wynagrodzenia. Wniosek o objęcie ubezpieczeniem społecznym z ZUS osoby te mogą zgłosić po uzyskaniu pozytywnej decyzji Komisji do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, która działa przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Last modified: 20 grudnia 2018

6 Responses to :
Emerytury artystów i twórców. Głodowe?

 1. asas napisał(a):

  A ja bym bardzo chciał brać średnio po 40.000 zł za koncert, koncertować tak kilka razy w tygodniu i tak przez 30-40 lat, nie płacić skłądek ZUS-owi i mieć cały 1000 zł emerytury. Mam podać nazwiska ? Jest takich artystów wielu

  1. Zdzichu napisał(a):

   Nie przesadzaj z tymi koncertami. W wolnej Polsce od 1989r muzycy zarabiają więcej niż za PRL to prawda ale żaden muzyk nie gra sam. Zespół się składa z dość dużej ekipy muzyków i pracowników technicznych no i menagera.Więc te 40 tyś jest do podziału no i jeszcze podatek do zapłacenia.Oczywiście dobrzy artyści zarabiają dużo więcej bo dochodzi kasa ze sprzedaży płyt,za granie w radio,itd. Ja też nie mam wyrozumienia dla ludzi którzy zarobili miliony a narzekają na niską emeryturę.Po prostu trzeba z dobrych czasów odkładać część na starość.Ja tak uczyniłem bo pracowałem i żyłem na Zachodzie ponad 25 lat.Polska emerytura to 1000 zł a reszta z oszczędności i emerytury zachodniej i nie narzekam

 2. Tancera napisał(a):

  Tancerze już od dawna nie mają prawa do wcześniejszej emerytury, zostało im odebrane w sposób parszywy…
  Kto wypisuje takie bzdury?

  1. andzrej napisał(a):

   Parszywy gnój to ty jesteś, skoro uważasz że ci pasożyci i lenie mają prawo do wcześniejszej emerytury

  2. tomekkkk napisał(a):

   Parszywy gnój to ty jesteś, skoro uważasz że ci pasożyci i lenie mają prawo do wcześniejszej emerytury

  3. Brrr napisał(a):

   Urodzeni do 1969 roku nadal podlegają tym przepisom !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *