Emerytura w Irlandii. Po ilu latach?

Napisane przez | Artykuły, Blog, System Emerytalny

Najpopularniejszym świadczeniem emerytalnym w Irlandii jest państwowa emerytura z ubezpieczenia społecznego (Contributory State Pension). Warunkiem do jej otrzymania jest opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne przez co najmniej 10 lat oraz osiągnięcie wieku emerytalnego. Wysokość świadczenia uzależniona jest od ilości i wysokości opłacanych składek.

W Irlandii funkcjonuje również instytucja emerytury podstawowej (Non-Contributory State Pension). Przyznawana jest ona osobom, które nie mogą otrzymać emerytury z ubezpieczenia społecznego ze względu na brak minimalnej ilości opłaconych składek. Jej wysokość jest zmienna i uzależniona od sytuacji materialnej emeryta. Świadczenie to jest niskie i ma na celu jedynie ochronę emerytów przed ubóstwem.

Aby otrzymać emeryturę podstawową w Irlandii konieczne jest osiągnięcie wieku emerytalnego i przebywanie na stałe w tym kraju.

Wiek emerytalny w Irlandii jest systematycznie podnoszony z 65 do 68 lat w 2028 r. Obecnie wynosi on 66 lat.
Obok publicznego systemu zaopatrzenia emerytalnego w Irlandii funkcjonuje nieźle rozwinięty rynek emerytalny. Jego wielkość szacowana jest na 157 mld dol., co stanowi 48,2% PKB. Znaczna część irlandzkich pracowników ma możliwość uczestnictwa w pracowniczych programach emerytalnych. A liczba indywidualnych produktów emerytalnych jest dość znaczna.

Irlandia była jednym z nielicznych krajów starej Unii Europejskiej (UE 15), które otworzyły dla nas swój rynek pracy już 1 maja 2004 r. W konsekwencji kraj ten do dziś cieszy się bardzo dużą popularnością wśród polskich pracowników. Jest to czwarty kraj pod względem liczby Polaków przebywających za granicą. Według danych GUS przebywa tam 112 tys. Polaków.

Emerytury w Europie:

Emerytura w Niemczech

Emerytura w Anglii

Emerytura w Norwegii

Emerytura we Włoszech

Emerytura w Belgii

Emerytura w Holandii

Emerytura w Luksemburgu

Last modified: 5 czerwca 2018

23 Responses to :
Emerytura w Irlandii. Po ilu latach?

 1. Krzysiek napisał(a):

  A, jak Pan myśli? Ja przepracowałem w Irlandii prawie 14 lat. wiek emerytalny będę miał prawie za 20 lat. Czyli teoretycznie należy mi się już standardowa emerytura irlandzka – 240 euro podobno-bo 520 składek (czyli 10 lat pracy) opłaciłem. ale jeśli w przyszłości zmienią przepisy, że trzeba będzie mieć 15 lat pracy, 765 składek to czy ja się będę kwalifikował na irlandzką emeryturę?

  1. Roy napisał(a):

   240e? Krzysiek daj spokój, jak Ty to sobie policzyleś… grosze dostaniesz…

   1. Bartek napisał(a):

    Mylisz sie zalezy od wieku emeryta mysle ze za 14 lat pracy maxymalnie osiagnal 3 poziom wiec na stan 2020r dostanie oczywiscie w wieku 68 lat 210euro tygodniowo

    1. step napisał(a):

     ja jestem na emeryturze po 12 latach pracy 250 euro tygodniowo plus kilka dodatkow…

    2. step napisał(a):

     wiecej dostanie prawie 250 euro tygodniowo

   2. step napisał(a):

    roy nie 240 a 250….jest tez kilka dodatkow emerytalnych w zaleznosci od sytaucji materialnej emeryta

  2. mira napisał(a):

   Zgadza się! Dostaniesz za każde przepracowane 5 lat 10% min.emerytury(1200euro).

  3. Kaz napisał(a):

   Zle liczysz 10 lat to pierwszy poziom 97,5euro na tydzien a potem sa progi skladek 15skladek srednio przez lata pracy w IRL 157euro 20skladek 208euro itd do 248euro stawki w 2020r. Jak sie oblicza srednia: trzeba odjac rok zycia w ktorym zaczeto prace w Irlandii od wieku emerytalnego i podzielic przez skladki. Jezeli zaczoles prace w IRL w wieku 30lat to sume slakadek dzielisz przez 38 bo tyle lat bo tyle moglbys pracowac do emerytury. Sprawdz sobie ten wzor bo w 14 lat moze brakowac kilka skladek do 3 poziomu czyli 208euro?

   1. Adam napisał(a):

    Proszę o kontakt

  4. bizon napisał(a):

   tak lub nie

 2. Aga napisał(a):

  A co z wiekiem emerytalnym kiedy jest rozny w IRL i w PL? Jesli w Pl jest np 65 a w Irl jest 68, to jak rozwaza ten problem paru lat?

  1. Kaz napisał(a):

   Ta IRL emeryture otrzymasz w wieku 68lat.

 3. Sebastian napisał(a):

  Pracuje w Irlandii od września 2006, z ponad przeciętnym wynagrodzeniem, tak więc za kilka dni będę miał przepracowanych 13 lat, coraz częściej myślę o tym by wrócić do Polski, czy po tych 13 latach przepracowanych w Irlandii będę mógł pobierać irlandzka emeryturę będąc w Polsce?

  1. Kaz napisał(a):

   Sprawdz poziom do ktorego sie teraz kwalifikujesz mysle ze jest to dopiero 97euro a moze juz 157 wyzej opisalem wzor . A emerutura bedzie zapewniona ktora oczywiscie dostaniesz w 68roku zycia.

 4. Emerytura napisał(a):

  Ja mam przepracowane 35 lat w Polsce i za rok dostanę 1300 zł emerytury nie mogę składek przenieś do Polski bo już mam te 35 lat a potem mogę zabrać sobie Irlancka emeryturę

  jeżeli by mi brakowało do tych 35 naprzylkad 5 lat to wtedy te 5 lat dolicza mi z pracy w Irlandii

  1. Kaz napisał(a):

   Nie wiem kiedy byłeś w IRL ale jak miałeś te 5 lat przed 2012r to z Zielonej wyspy dostaniesz tygodniowa emeryturę w wysokoscib97 euro tj 1600zl.

   1. Abnegat napisał(a):

    a orientujesz się może co jeśli przed tym okresem było to 4 lata ?

 5. dch4 napisał(a):

  Emerytura z Irlandii w zależności od ilości przepracowanych lat https://www.zus.pl/documents/10182/1325757/Irlandia/1e85f4bc-51a6-4de8-9edc-7fe6dbfd9bcc

 6. Kaz napisał(a):

  Podaje nr tel kto ma zapytanie do emerytury oczywiscie bezplatnie pomoge. O861210852

 7. Przemek napisał(a):

  Cześć Wszystkim.

  Można w jakiś sposób sprawdzić ile ma się opłaconych tych składek emerytalnych irlandzkich?

  1. Jarek napisał(a):

   Musisz wejść na: https://www.mygovid.ie/ zalogować się, przejść na „My Welfare” znaleść opcję: contributions i zrobić request for contributions.

 8. Kama napisał(a):

  A jezeli nigdy nie pracowalam bo jestem na opiekinczym dziecka nie pelonosprawnowego czy cos mi sie liczy

 9. Maurycy napisał(a):

  Witam mam 63 lata jest to wiek chroniony jakie przysluguja mi dodatkowe prawa pracownika ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *