Emerytura w Holandii

Napisane przez | Artykuły, Blog, System Emerytalny

Holenderski system oparty jest na modelu zaopatrzenia emerytalnego. Dlatego holenderska emerytura podstawowa czyli AOW – Algemene Ouderdomswet przyznawana jest wszystkim, którzy przebywają na terenie Holandii.

Wysokość holenderskiej emerytury podstawowej uzależniona jest od okresu zamieszkiwania i pracy w tym kraju. Przy obliczaniu bierze się pod uwagę ostatnie 50 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego i za każdy rok pracy lub pobytu nalicza się 2% całości świadczenia. Za 10 lat pobytu przyznawane jest świadczenie w wysokości 20% AOW.

Istnieje prawna możliwość doubezpieczenia i wykupienia brakujących lat, tak by otrzymywać całość AOW po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jednak niezbędnych formalności trzeba dokonać w ciągu pierwszych 10 lat pobytu na terenie Holandii.

Wysokość AOW nie jest stała. Powiązana ona jest z wynagrodzeniem minimalnym oraz sytuacją materialną emeryta.

Należy pamiętać, że AOW jest tylko emeryturą podstawową, której wartość porównywalna jest ze świadczeniami z pomocy społecznej.

Dlatego obok emerytur podstawowych (AOW) prawie 90% pracowników w Holandii objętych jest dodatkowymi programami emerytalnymi, które finansowane są przez pracodawcę. Dodatkowe filary holenderskiego systemu emerytalnego (PPE i indywidualne konta) są bardzo zróżnicowane a tamtejszy rynek emerytalny należy do najlepiej rozwiniętych na świecie. Jego wielkość szacowana jest na półtora biliona dolarów, a stanowi to prawie 200% holenderskiego PKB.

Obecnie wiek emerytalny w Holandii wynosi 67 lat. Ale od 2022 r. będzie on uzależniony od średniej oczekiwanej długości życia holenderskiego obywatela. Szacuje się, że osoba w wieku 20 lat rozpoczynająca karierę zawodową będzie przechodzić na emeryturę w wieku 71 lat.

Holandia to  kraj, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich pracowników. Otworzył on swój rynek pracy dla nas już 1 stycznia 2007 r. A liczbę Polaków przebywających w tym kraju GUS szacuje na 116 tys. osób.

Emerytury w Europie:

Emerytura w Niemczech

Emerytura w Anglii

Emerytura w Irlandii

Emerytura w Norwegii

Emerytura we Włoszech

Emerytura w Belgii

Emerytura w Luksemburgu

Last modified: 5 czerwca 2018

7 Responses to :
Emerytura w Holandii

 1. Mark napisał(a):

  Bzdury piszecie dopiero od 2021 roku wiek emerytalny w Holandii to 67 lat

 2. Daniela napisał(a):

  Informacja dla przyszlych emerytow pobierajacych polska emeryture mieszkajacych w Holandii.O sume polskiej emerytury w Holandii otrzymasz mniej.Juz kilka lat pobieram Holenderska emeryture oraz Polska.Co 6 miesiecy musze zglaszac do SVB ile otrzymuje polskiej emerytury i o te sume otrzymuje mniej Holenderskiej emerytury.

  1. Red napisał(a):

   Witaj Daniela może mnie pomożesz do kogo można się zgłosić żeby mnie pomógł uzyskać emeryturę Holenderską bo Polską otrzymałem jak ukończyłem 65lat.Zleciłem księgowej w Holandii ale nie odzywa się do mnie a termin emerytury właśnie minął 13.08 2019r miałem dostać jak będę miał 66lat i cztery miesiące.

  2. Hanka napisał(a):

   Pani Danielo czy mogłabym prosić Panią o kontakt na adres hangier@wp.pl
   Bardzo bardzo dziekuję. Hanka

  3. Renata napisał(a):

   Czy jest obowiazkiem zglosic polska emeryture w Holandii

 3. Red napisał(a):

  Mnie wyliczyli że muszę mieć 66lat i cztery miesiące ale jak do tej pory nic nie otrzymałem ani pisma że nabyłem emeryturę ani kasy.

 4. pit napisał(a):

  jestem skołowany. czy po 3 latach pracy w Niderlandach otrzymam od nich emeryture mieszkając w Polsce?? za 3 lata zapłaciłem łącznie ok 50 tys Euro składek. czy jest jakiś sposób żeby część odzyskać. Chętnie zapłacę za doradztwo praktyczne. ostrowski kropka piotrek at gmail kropka pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *