Emerytura w Holandii

Napisane przez | Artykuły, Blog, System Emerytalny

Holenderski system oparty jest na modelu zaopatrzenia emerytalnego. Dlatego holenderska emerytura podstawowa czyli AOW – Algemene Ouderdomswet przyznawana jest wszystkim, którzy przebywają na terenie Holandii.

Wysokość holenderskiej emerytury podstawowej uzależniona jest od okresu zamieszkiwania i pracy w tym kraju. Przy obliczaniu bierze się pod uwagę ostatnie 50 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego i za każdy rok pracy lub pobytu nalicza się 2% całości świadczenia. Za 10 lat pobytu przyznawane jest świadczenie w wysokości 20% AOW.

Istnieje prawna możliwość doubezpieczenia i wykupienia brakujących lat, tak by otrzymywać całość AOW po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jednak niezbędnych formalności trzeba dokonać w ciągu pierwszych 10 lat pobytu na terenie Holandii.

Wysokość AOW nie jest stała. Powiązana ona jest z wynagrodzeniem minimalnym oraz sytuacją materialną emeryta.

Należy pamiętać, że AOW jest tylko emeryturą podstawową, której wartość porównywalna jest ze świadczeniami z pomocy społecznej.

Dlatego obok emerytur podstawowych (AOW) prawie 90% pracowników w Holandii objętych jest dodatkowymi programami emerytalnymi, które finansowane są przez pracodawcę. Dodatkowe filary holenderskiego systemu emerytalnego (PPE i indywidualne konta) są bardzo zróżnicowane a tamtejszy rynek emerytalny należy do najlepiej rozwiniętych na świecie. Jego wielkość szacowana jest na półtora biliona dolarów, a stanowi to prawie 200% holenderskiego PKB.

Obecnie wiek emerytalny w Holandii wynosi 67 lat. Ale od 2022 r. będzie on uzależniony od średniej oczekiwanej długości życia holenderskiego obywatela. Szacuje się, że osoba w wieku 20 lat rozpoczynająca karierę zawodową będzie przechodzić na emeryturę w wieku 71 lat.

Holandia to  kraj, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich pracowników. Otworzył on swój rynek pracy dla nas już 1 stycznia 2007 r. A liczbę Polaków przebywających w tym kraju GUS szacuje na 116 tys. osób.

Emerytury w Europie:

Emerytura w Niemczech

Emerytura w Anglii

Emerytura w Irlandii

Emerytura w Norwegii

Emerytura we Włoszech

Emerytura w Belgii

Emerytura w Luksemburgu

Last modified: 5 czerwca 2018

2 Responses to :
Emerytura w Holandii

  1. Mark napisał(a):

    Bzdury piszecie dopiero od 2021 roku wiek emerytalny w Holandii to 67 lat

  2. Daniela napisał(a):

    Informacja dla przyszlych emerytow pobierajacych polska emeryture mieszkajacych w Holandii.O sume polskiej emerytury w Holandii otrzymasz mniej.Juz kilka lat pobieram Holenderska emeryture oraz Polska.Co 6 miesiecy musze zglaszac do SVB ile otrzymuje polskiej emerytury i o te sume otrzymuje mniej Holenderskiej emerytury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *