Holenderski system oparty jest na modelu zaopatrzenia emerytalnego. Dlatego holenderska emerytura podstawowa czyli AOW – Algemene Ouderdomswet przyznawana jest wszystkim, którzy przebywają na terenie Holandii.
Wysokość holenderskiej emerytury podstawowej uzależniona jest od okresu zamieszkiwania i pracy w tym kraju. Przy obliczaniu bierze się pod uwagę ostatnie 50 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego i za każdy rok pracy lub pobytu nalicza się 2% całości świadczenia. Za 10 lat pobytu przyznawane jest świadczenie w wysokości 20% AOW.
Istnieje prawna możliwość doubezpieczenia i wykupienia brakujących lat, tak by otrzymywać całość AOW po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jednak niezbędnych formalności trzeba dokonać w ciągu pierwszych 10 lat pobytu na terenie Holandii.
Wysokość AOW nie jest stała. Powiązana ona jest z wynagrodzeniem minimalnym oraz sytuacją materialną emeryta.
Należy pamiętać, że AOW jest tylko emeryturą podstawową, której wartość porównywalna jest ze świadczeniami z pomocy społecznej.
Dlatego obok emerytur podstawowych (AOW) prawie 90% pracowników w Holandii objętych jest dodatkowymi programami emerytalnymi, które finansowane są przez pracodawcę. Dodatkowe filary holenderskiego systemu emerytalnego (PPE i indywidualne konta) są bardzo zróżnicowane a tamtejszy rynek emerytalny należy do najlepiej rozwiniętych na świecie. Jego wielkość szacowana jest na półtora biliona dolarów, a stanowi to prawie 200% holenderskiego PKB.
Obecnie wiek emerytalny w Holandii wynosi 67 lat. Ale od 2022 r. będzie on uzależniony od średniej oczekiwanej długości życia holenderskiego obywatela. Szacuje się, że osoba w wieku 20 lat rozpoczynająca karierę zawodową będzie przechodzić na emeryturę w wieku 71 lat.
Holandia to kraj, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich pracowników. Otworzył on swój rynek pracy dla nas już 1 stycznia 2007 r. A liczbę Polaków przebywających w tym kraju GUS szacuje na 116 tys. osób.
Emerytury w Europie:
Last modified: 5 czerwca 2018
Bzdury piszecie dopiero od 2021 roku wiek emerytalny w Holandii to 67 lat
Informacja dla przyszlych emerytow pobierajacych polska emeryture mieszkajacych w Holandii.O sume polskiej emerytury w Holandii otrzymasz mniej.Juz kilka lat pobieram Holenderska emeryture oraz Polska.Co 6 miesiecy musze zglaszac do SVB ile otrzymuje polskiej emerytury i o te sume otrzymuje mniej Holenderskiej emerytury.
Witaj Daniela może mnie pomożesz do kogo można się zgłosić żeby mnie pomógł uzyskać emeryturę Holenderską bo Polską otrzymałem jak ukończyłem 65lat.Zleciłem księgowej w Holandii ale nie odzywa się do mnie a termin emerytury właśnie minął 13.08 2019r miałem dostać jak będę miał 66lat i cztery miesiące.
Pani Danielo czy mogłabym prosić Panią o kontakt na adres hangier@wp.pl
Bardzo bardzo dziekuję. Hanka
Czy jest obowiazkiem zglosic polska emeryture w Holandii
Mnie wyliczyli że muszę mieć 66lat i cztery miesiące ale jak do tej pory nic nie otrzymałem ani pisma że nabyłem emeryturę ani kasy.
jestem skołowany. czy po 3 latach pracy w Niderlandach otrzymam od nich emeryture mieszkając w Polsce?? za 3 lata zapłaciłem łącznie ok 50 tys Euro składek. czy jest jakiś sposób żeby część odzyskać. Chętnie zapłacę za doradztwo praktyczne. ostrowski kropka piotrek at gmail kropka pl.