Emerytura w Belgii

Napisane przez | Artykuły, Blog, System Emerytalny

Wiek emerytalny w Belgii to 65 lat, ale będzie on stopniowo podwyższany do poziomu 67 lat (od 2030 r.).

Belgia jest krajem, który otworzył swój rynek pracy dla Polaków dopiero 1 maja 2009 r. Z tego powodu liczba mieszkających i pracujących tam rodaków to zaledwie 54 tys. Niemniej jednak w ostatnim okresie kierunek ten zaczyna zyskiwać na popularności.

W Belgii funkcjonują odrębne systemy emerytalne dla pracowników, samozatrudnionych oraz mianowanych urzędników państwowych.

Świadczenia emerytalne dla pracowników obliczane są na podstawie wcześniejszych wynagrodzeń oraz okresów zatrudnienia.

Liczba przepracowanych lat uprawniających do pełnej emerytury wynosi 45 lat. Istnieje jednak możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę jeśli kariera zawodowa trwała co najmniej 35 lat.

Podkreślić należy, że w belgijskim systemie emerytalnym przygotowane są kolejne reformy ograniczające przywileje branżowe oraz zmieniające sposób nabywania świadczeń emerytalnych przez przyszłych emerytów. Planowane jest wprowadzenie systemu punktowego, wzorowanego na niemieckich rozwiązaniach.

Zgromadzone punkty będą przeliczane na środki pieniężne dopiero w momencie przejścia na emeryturę. A wartość punktu będzie obliczana jako procentowa część przeciętnego wynagrodzenia w Belgii. W ten sposób wydatki na świadczenia emerytalne mają być bardziej uzależnione od zmian demograficznych.

Co istotne, w przypadku pogarszającej się sytuacji ekonomicznej możliwe będzie zawieszenie aktualizacji wartości punktu. To będzie prowadzić do stopniowego spadku wartości świadczeń, ale i oszczędności w systemie emerytalnym.

Głównymi zaletami wprowadzanych zmian będzie uelastycznienie wydatków na świadczenia emerytalne oraz zahamowanie ich szybkiego wzrostu.

Na skutek reform świadczenia emerytalne niektórych grup pracowniczych mogą być niższe nawet o 250 – 300 euro miesięcznie. Pracownicy rozpoczynający karierę zawodową w późniejszym wieku oraz z krótszymi okresami zatrudnienia będą najbardziej narażeni na spadek wartości świadczeń. Ogólnie zmiany mają dotknąć około 10% belgijskich pracowników, a spadki w wysokości świadczeń szacowane są na ponad 6 proc.

Jednocześnie belgijski rząd wylicza, że oszczędności na wydatkach systemu emerytalnego sięgną 265 mln euro do 2020 r.

Obok publicznego systemu ubezpieczeń społecznych w Belgii funkcjonuje dobrze rozwinięty rynek emerytalny. Nie wszyscy pracownicy mają możliwość uczestnictwa w pracowniczych programach emerytalnych. Ale prawie wszyscy pracownicy korzystają z indywidualnych produktów emerytalnych.

Emerytury w Europie:

Emerytura w Niemczech

Emerytura w Anglii

Emerytura w Irlandii

Emerytura w Norwegii

Emerytura we Włoszech

Emerytura w Holandii

Emerytura w Luksemburgu

Last modified: 5 czerwca 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *