Emerytura obywatelska. Czym jest i ile może wynosić

Napisane przez | Artykuły, Blog, System Emerytalny, ZUS

Emerytura obywatelska to swego rodzaju system emerytalny, który polega na wypłacie określonej, ustalonej przez państwo kwoty każdemu po osiągnięciu przez niego odpowiedniego wieku.

W przypadku emerytury obywatelskiej przy wysokości otrzymywanego świadczenia nie liczy się ilość ani wysokość odprowadzanych przez nas składek w czasie, gdy pozostajemy aktywni zawodowo. Oczywiście obywatelska emerytura nie przekreśla możliwości otrzymywania wyższych świadczeń w sytuacji, gdy z naszego wynagrodzenia opłacane są wyższe składki emerytalne lub gdy odkładamy pieniądze indywidualnie w tzw. trzecim filarze.

Ile ma wynosić emerytura obywatelska w naszym kraju? Eksperci przewidują, że w przypadku wprowadzenia tego rozwiązania, obywatel po osiągnięciu wieku emerytalnego może liczyć na wypłatę comiesięcznego świadczenia w wysokości 1470 złotych. Obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje, że gdyby to rozwiązanie zostało wprowadzone już teraz, każdy emeryt mógłby liczyć na 1000 złotych emerytury.

Emerytura obywatelska – skąd się wziął taki pomysł i na czym polega?

Niestety wraz z obniżeniem wieku emerytalnego zmniejszyła się również wysokość otrzymywanych świadczeń po osiągnięciu wieku emerytalnego. Obecnie kwota emerytury zależy przede wszystkim od długości naszej pracy, jednak pod warunkiem, że obejmowała ona tzw. okresy składkowe.

Drugim czynnikiem, który determinuje wysokość świadczenia, jest wysokość odprowadzanych składek. Jeśli okładamy pieniądze również w tzw. trzecim filarze, możemy liczyć na wyższą emeryturę. Jeśli nie, niestety musi nam wystarczyć wysokość odprowadzanych obowiązkowych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i drugiego filaru.

W naszym systemie emerytalnym funkcjonuje również minimalna emerytura. Obecnie wynosi ona 1000 złotych i na jej otrzymanie może liczyć każdy, kto osiągnie wiek emerytalny, niezależnie od wysokości odprowadzanych składek.

Wydawać by się mogło, że emerytura minimalna może zastąpić emeryturę obywatelską. Jednak emerytura minimalna będzie wypłacana tylko tym, którzy osiągnęli odpowiedni wiek pracy, czyli 25 lat w przypadku kobiet i 30 w przypadku mężczyzn.

Jak więc można zauważyć, niewielu z nas może liczyć na otrzymywanie świadczenia emerytalnego w godnej wysokości. Dlatego właśnie pojawił się projekt emerytury obywatelskiej. Gdy zostanie uchwalony, każdy będzie mógł liczyć na odpowiednie świadczenie, i to niezależnie od wysokości składek oraz długości aktywności zawodowej.

Warto zauważyć, że tego rodzaju rozwiązanie funkcjonuje w naszym państwie już teraz i dotyczy niektórych grup zawodowych.

Sędziowie i prokuratorzy nie odprowadzają składek emerytalnych, a mimo to po przejściu w stan spoczynku otrzymują odpowiednie świadczenie, niezależnie od długości pracy. Co istotne, emerytura obywatelska ma być wypłacana bezpośrednio z budżetu państwa, a nie ze środków zgromadzonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Takie rozwiązanie pozwoli nam otrzymywać wyższe wynagrodzenie, ponieważ zostaną wyeliminowane składki na ubezpieczenie emerytalne, które są właśnie potrącane co miesiąc z wynagrodzenia.

Emerytura obywatelska w Kanadzie

Rozwiązanie obywatelskiej emerytury z powodzeniem od lat funkcjonuje w Kanadzie. Tam została wprowadzona jednakowa kwota, którą każdy obywatel będzie otrzymywał po osiągnięciu wieku emerytalnego i to właśnie niezależnie od długości aktywności zawodowej.

W Kanadzie system emerytalny, ale również zdrowotny, jest finansowy z budżetu państwa, czyli przede wszystkim z podatków, a nie ze składek potrącanych co miesiąc z wynagrodzenia. Dzięki temu co miesiąc obywatele otrzymują pełne wynagrodzenia, mogą wydawać więcej, a co za tym idzie, zwiększają wzrost gospodarczy.

Eksperci w Polsce wskazują więc, że system emerytalny w Polsce z powodzeniem może zostać oparty na rozwiązaniach kanadyjskich. Jeśli tak się stanie, będziemy pierwszym państwem w Europie, które wprowadzi emeryturę obywatelską.

Last modified: 4 września 2018

8 Responses to :
Emerytura obywatelska. Czym jest i ile może wynosić

 1. Narodowiec napisał(a):

  Wprowadzenie emerytury obywatelskiej w Polsce postuluje Ruch Narodowy.

  1. Lewicowiec napisał(a):

   A także Robert Biedroń.

 2. Alex107 napisał(a):

  Oczywiscie mam nadzieje, ze wszyscy to rozumieja – zeby komus dac za nicnierobienie te darmowe pieniadze, to komus komu cale zycie zabierano lwia czesc wynagrodzenia na ZUS, trzeba zabrac. Ot sprawiedliwosc.

 3. Przyszła Emerytka napisał(a):

  Nikt mi nie powie, że cytowani sędziowie otrzymują 1000 zł. Ich emerytura pozwoli na godne życie. W przypadku całej reszty przyszłych emerytów to chyba żart. Ja 30 lat temu zawierała inną umowę z ZUS-em, przez te wszystkie lata sumiennie odprowadza łam składki, dodam, że przede mną jeszcze ok 10 lat pracy. I teraz ktoś śmie mi powiedzieć, że to nie było ważne, że po nowemu będzie.. lepiej i uczciwie? Dla kogo dla 5 % osób, które w nosie miało pracę. Pozostali emeryci stracą średnio po ponad 1000 zł. Ludzie obudźcie się. Kolejny raz chcą zrobić skok na kasę emerytów.System emerytalny Kanady posiada kilka filarów,jest tam system dodatkowe pomocy, ludzie od początku wiedzą jak będzie wyglądała ich emerytura. Nam chcą zasady zmienić w trakcie trwania zawartego kilkadziesiąt lat temu kontraktu? Mojej zgody na to nie ma. Przyszli emeryci obudźcie się, bo gra idzie o Wasze przyszłe emerytury.

  1. Rozsądny napisał(a):

   Bardzo słusznie, znowu chcą zabrać pieniądze ciężko pracującym i oddać leniom.

 4. Przyszły emeryt napisał(a):

  Okazuje się, że w tym kraju prawo działa tylko dla państwa,
  jak zaczynałem karierę zawodową wystarczyło 40 lat pracy-zmienili na 65 lat.
  Jak wchodził II filar to się zapisujcie będzie dużo pieniędzy na emeryturze-okradli nas.
  Jakoś nie mam ochoty pracować 50 lat…
  Chyba trzeba napisać skargę do Strasburga…

 5. Jola napisał(a):

  przy takich nierownosciach jakie sa w zatrudnieniu oraz czesto, co raz czesciej nie z winy obywatela te wszystkie nierownosci jakie panuja i, o ktorych wszyscy wiemy takie rozwiazanie jak emerytura obywatelska jest swietnym rozwiazaniem. Oby stala sie realem bo tym samym ograniczy sie ubustwo wsrod starszych ludzi, emerytow, ktorzy nie ze swojej czesto winy maja niskie emerytury. Jestesmy ZA !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *