Emerytura obywatelska. Czym jest i ile może wynosić

Napisane przez | Artykuły, Blog, System Emerytalny, ZUS

Emerytura obywatelska to swego rodzaju system emerytalny, który polega na wypłacie określonej, ustalonej przez państwo kwoty każdemu po osiągnięciu przez niego odpowiedniego wieku.

W przypadku emerytury obywatelskiej przy wysokości otrzymywanego świadczenia nie liczy się ilość ani wysokość odprowadzanych przez nas składek w czasie, gdy pozostajemy aktywni zawodowo. Oczywiście obywatelska emerytura nie przekreśla możliwości otrzymywania wyższych świadczeń w sytuacji, gdy z naszego wynagrodzenia opłacane są wyższe składki emerytalne lub gdy odkładamy pieniądze indywidualnie w tzw. trzecim filarze.

Ile ma wynosić emerytura obywatelska w naszym kraju? Eksperci przewidują, że w przypadku wprowadzenia tego rozwiązania, obywatel po osiągnięciu wieku emerytalnego może liczyć na wypłatę comiesięcznego świadczenia w wysokości 1470 złotych. Obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje, że gdyby to rozwiązanie zostało wprowadzone już teraz, każdy emeryt mógłby liczyć na 1000 złotych emerytury.

Emerytura obywatelska – skąd się wziął taki pomysł i na czym polega?

Niestety wraz z obniżeniem wieku emerytalnego zmniejszyła się również wysokość otrzymywanych świadczeń po osiągnięciu wieku emerytalnego. Obecnie kwota emerytury zależy przede wszystkim od długości naszej pracy, jednak pod warunkiem, że obejmowała ona tzw. okresy składkowe.

Drugim czynnikiem, który determinuje wysokość świadczenia, jest wysokość odprowadzanych składek. Jeśli okładamy pieniądze również w tzw. trzecim filarze, możemy liczyć na wyższą emeryturę. Jeśli nie, niestety musi nam wystarczyć wysokość odprowadzanych obowiązkowych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i drugiego filaru.

W naszym systemie emerytalnym funkcjonuje również minimalna emerytura. Obecnie wynosi ona 1000 złotych i na jej otrzymanie może liczyć każdy, kto osiągnie wiek emerytalny, niezależnie od wysokości odprowadzanych składek.

Wydawać by się mogło, że emerytura minimalna może zastąpić emeryturę obywatelską. Jednak emerytura minimalna będzie wypłacana tylko tym, którzy osiągnęli odpowiedni wiek pracy, czyli 25 lat w przypadku kobiet i 30 w przypadku mężczyzn.

Jak więc można zauważyć, niewielu z nas może liczyć na otrzymywanie świadczenia emerytalnego w godnej wysokości. Dlatego właśnie pojawił się projekt emerytury obywatelskiej. Gdy zostanie uchwalony, każdy będzie mógł liczyć na odpowiednie świadczenie, i to niezależnie od wysokości składek oraz długości aktywności zawodowej.

Warto zauważyć, że tego rodzaju rozwiązanie funkcjonuje w naszym państwie już teraz i dotyczy niektórych grup zawodowych.

Sędziowie i prokuratorzy nie odprowadzają składek emerytalnych, a mimo to po przejściu w stan spoczynku otrzymują odpowiednie świadczenie, niezależnie od długości pracy. Co istotne, emerytura obywatelska ma być wypłacana bezpośrednio z budżetu państwa, a nie ze środków zgromadzonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Takie rozwiązanie pozwoli nam otrzymywać wyższe wynagrodzenie, ponieważ zostaną wyeliminowane składki na ubezpieczenie emerytalne, które są właśnie potrącane co miesiąc z wynagrodzenia.

Emerytura obywatelska w Kanadzie

Rozwiązanie obywatelskiej emerytury z powodzeniem od lat funkcjonuje w Kanadzie. Tam została wprowadzona jednakowa kwota, którą każdy obywatel będzie otrzymywał po osiągnięciu wieku emerytalnego i to właśnie niezależnie od długości aktywności zawodowej.

W Kanadzie system emerytalny, ale również zdrowotny, jest finansowy z budżetu państwa, czyli przede wszystkim z podatków, a nie ze składek potrącanych co miesiąc z wynagrodzenia. Dzięki temu co miesiąc obywatele otrzymują pełne wynagrodzenia, mogą wydawać więcej, a co za tym idzie, zwiększają wzrost gospodarczy.

Eksperci w Polsce wskazują więc, że system emerytalny w Polsce z powodzeniem może zostać oparty na rozwiązaniach kanadyjskich. Jeśli tak się stanie, będziemy pierwszym państwem w Europie, które wprowadzi emeryturę obywatelską.

Last modified: 4 września 2018

29 Responses to :
Emerytura obywatelska. Czym jest i ile może wynosić

 1. Narodowiec napisał(a):

  Wprowadzenie emerytury obywatelskiej w Polsce postuluje Ruch Narodowy.

  1. Lewicowiec napisał(a):

   A także Robert Biedroń.

  2. Bozia napisał(a):

   Popieram

 2. Alex107 napisał(a):

  Oczywiscie mam nadzieje, ze wszyscy to rozumieja – zeby komus dac za nicnierobienie te darmowe pieniadze, to komus komu cale zycie zabierano lwia czesc wynagrodzenia na ZUS, trzeba zabrac. Ot sprawiedliwosc.

  1. Trevor napisał(a):

   PO wojnie zabrano mienie wielu ludzi wielu wysiedlono, rozdzielono między społeczeństwo reszte wzięło Państwo. Zawsze państwo zabiera komuś bo przecie nie jest firmą zarobkową tylko daninową
   Ale do teamtu: Tak masz rację jednak dziwię się, ze nie przeszkadza Ci obecny układ np pracujesz 20 lat odprowadzasz składki i nagle tracisz pracę. Uzbierało się na Twoim koncie zdrowotnym spora sumka – jednak wraz z utrata pracy tracisz prawo do leczenia. Musisz biegac do urzędu Pracy zgłaszać się na kazde zawołanie aby łaskawie opłacano Twoje leczenie. A popatrzmy dalej co się dzieje z pieniędzmi tych którzy umarli tuż przed emeryturą albo dzień po ??? To Ci nie przeszkadza? Tak więc myślę, że obywatelska emerytura to dobry kierunek.

  2. Hanka napisał(a):

   System emerytalny (obywatelski) zastosujemy taki jak w Kanadzie, a opiekę medyczną też??

 3. Przyszła Emerytka napisał(a):

  Nikt mi nie powie, że cytowani sędziowie otrzymują 1000 zł. Ich emerytura pozwoli na godne życie. W przypadku całej reszty przyszłych emerytów to chyba żart. Ja 30 lat temu zawierała inną umowę z ZUS-em, przez te wszystkie lata sumiennie odprowadza łam składki, dodam, że przede mną jeszcze ok 10 lat pracy. I teraz ktoś śmie mi powiedzieć, że to nie było ważne, że po nowemu będzie.. lepiej i uczciwie? Dla kogo dla 5 % osób, które w nosie miało pracę. Pozostali emeryci stracą średnio po ponad 1000 zł. Ludzie obudźcie się. Kolejny raz chcą zrobić skok na kasę emerytów.System emerytalny Kanady posiada kilka filarów,jest tam system dodatkowe pomocy, ludzie od początku wiedzą jak będzie wyglądała ich emerytura. Nam chcą zasady zmienić w trakcie trwania zawartego kilkadziesiąt lat temu kontraktu? Mojej zgody na to nie ma. Przyszli emeryci obudźcie się, bo gra idzie o Wasze przyszłe emerytury.

  1. Rozsądny napisał(a):

   Bardzo słusznie, znowu chcą zabrać pieniądze ciężko pracującym i oddać leniom.

  2. Adam napisał(a):

   Trzeba wprowadzić zmiany, bo jak tak dalej pójdzie nikt nie dostanie emerytury

  3. KjakKasia napisał(a):

   Czyli jeśli dobrze, to zrozumiałam; nie jest istotne ile kto odprowadza składek,bo i tak wszyscy dostaną po 1000zł emerytury? Jeśli moja mama pracowała ciężko 30lat dostanie, tyle samo co sąsiad obibok??

   1. Info napisał(a):

    Jest istotne, kto ile odprowadza składek.
    Emerytura obywatelska to pierwszy z 3 filarów w Kanadzie.
    Ten, kto płaci składki na 2 filar dostanie obywatelską + z 2 filaru.
    III filar to dobrowolny.

  4. Trevor napisał(a):

   Troszkę błąd w logice. Ludzie w Kanadzie od początku wiedzą jak będzie wyglądała ich emerytura? No, ale kiedyś musiał być ten początek 🙂 który zmienił poprzedni układ:-) Co uważasz, że w Kanadzie od powstania Państwa nikt nigdy nie zmienił ustawy emerytalnej???
   Zmieniono ją , a teraz sobie chwalą ten system zwłaszcza, że nie interesuje ich składka nzdrowotna 🙂

 4. Przyszły emeryt napisał(a):

  Okazuje się, że w tym kraju prawo działa tylko dla państwa,
  jak zaczynałem karierę zawodową wystarczyło 40 lat pracy-zmienili na 65 lat.
  Jak wchodził II filar to się zapisujcie będzie dużo pieniędzy na emeryturze-okradli nas.
  Jakoś nie mam ochoty pracować 50 lat…
  Chyba trzeba napisać skargę do Strasburga…

  1. Trevor napisał(a):

   Sorrki, nie znasz histori dlatego się zawiodłeś. Juz od króla Ćwieczka, prawo sobie zmieniano w dowolnym momencie, nastawał nowy „Król” i wchodziły nowe prawa i tak jest do dzisiaj – przepraszam ale zmienia się prawo karne, zmienia się prawo godpodarcze w dowolnej chwili , administracyjne też – zabawne że nikogo nie martwi zmiana prawa wtedy kiedy dają mu 500+ mieszkanie plus itp. przecie ja powinieniem być wściekły dają zmoich pieniędzy, a ja sam sobie kupiłem dom i sam bez pomocy wychowałem dzieci i to 4
   Można uznać, że to tez kosztem części społeczeństwa czyż nie?
   Tak więc POlak to jest taki. Jak mu dają ze społecznych pieniędzy to zadwolony jak chcą dać innym to już ślina z wściekłości mu leci.

 5. Jola napisał(a):

  przy takich nierownosciach jakie sa w zatrudnieniu oraz czesto, co raz czesciej nie z winy obywatela te wszystkie nierownosci jakie panuja i, o ktorych wszyscy wiemy takie rozwiazanie jak emerytura obywatelska jest swietnym rozwiazaniem. Oby stala sie realem bo tym samym ograniczy sie ubustwo wsrod starszych ludzi, emerytow, ktorzy nie ze swojej czesto winy maja niskie emerytury. Jestesmy ZA !

  1. Ania napisał(a):

   A życie za 1470 zł to nie jest ubóstwo???

   1. shono napisał(a):

    1470 obywatelskiej + to co wypracowałeś – przecież to tak ma wyglądac i wygląda w Kanadzie

  2. Ana napisał(a):

   Jestem zdecydowanie przeciw! Przepracowałam 49 lat i nie mam ochoty dzielić się z NIKIM wypracowaną emeryturą.Zmiany systemowe mogą być wprowadzane ale ludzie muszą wiedzieć znacznie wcześniej na czym będzie polegała zmiana.Zmiana nie może polegać na tym, że zabieram temu,który pracował i daje obibokowi.

 6. Emeryt napisał(a):

  Emerytura obywatelska to doskonałe rozwiązanie dla NIEROBÓW . Wara od uczciwie pracujących obywateli którzy przez długie lata ciężka pracą gromadzili swoje składki w ZUS . Zabrać Posłom i dołożyć najuboższym . Nie porównujcie nas do Kanady .

  1. shono napisał(a):

   Emerytura obywatelska to doskonały pomysł dla każdego – przecież jeśli pracowałeś otrzymasz obywatelską + tą ze składek – w czym problem ? – tak powinno być od dawna

   1. E. T. napisał(a):

    Ciekawe skąd rząd weźmie na to pieniądze 1500 zł i to że składek to będzie średnio, 6 tys zł, gdy ktoś zarabia nieco powyżej najniższej krajowej i powyżej 40lat pracy! To absurd. To tak jakby do wypracowanej każdemu poswyzszyli o 1500 zł a wiadomo, że społeczeństwo starzeje się. Skąd państwo weźmie na to pieniądze jak Konfederacja chce. niepłacenia podatków, składek zusowskich. Chyba sami ze swoich osobistych dochodów to wypłaca.

 7. G napisał(a):

  ZAWIŚĆ!

 8. G.K. napisał(a):

  Ja pracowałam ciężko i odprowadzalam składki do ZUS przez 42 lata. Urodziłam 2 dzieci i byłam tylko na macierzyńskim. A teraz mam się podzielić moimi ciężko zarobionych Pie pieniedzmi z nierobami i kombinatorami. Mam nadzieję że emeryci myślący wiedzą na kogo zagłosować w wyborach prezydenckich. Ja na takie rozwiązanie mówię kategorycznie nie.

 9. Arturglog napisał(a):

  Miło witam ,Państwo Polskie powinno zabezpieczyć tych ludzi w emerytury co w latach 80/90/itd. byli zarejestrowani w urzędach pracy bez prawa do zasiłku.ponieważ chcieli pracować a tej pracy nie było więc gdzie mieli wypracować te lata do emerytury to urzędy pracy jak sama nazwa mówi są odpowiedzialne za to żeby komuś dać pracę ,więc ludzie a jest ich tysiące powinni o to walczyć bo to się należy .

  1. ja napisał(a):

   absolutnie się zgadzam, chociaż wątpię żeby się to udało

 10. kuczawski napisał(a):

  Słuchaj pan panie Arturglog to powiedz za co żyli?
  pracowali na czarno bo to było wygodnie nie myśląc
  o jutrze bo na czarno nożna było zarobić więcej
  jeżdzili samochodami pod urząd pracy żeby się
  odfajkować i mieć ubezpieczenie a teraż płaczą

  z

 11. Cecylia Talko napisał(a):

  Emerytura obywatelska to nic innego tylko promowanie nierobów i kombinatorów pracujących za wyższe stawki na czarno a także tych którzy parali się przestępczymi procederami w celu zarobienia pieniędzy. Inna sprawa to nie rozumiem dlaczego w demokratycznym państwie są równi i równiejsi, mam tu na myśli niepłacenie składek przez sędziów i prokuratorów. Tym praktykom mówię stanowczo NIE!!!

 12. Pelek napisał(a):

  Też bym tak chciała pracować jako sędzia i brać bagatela kupę kasy tylko szarak musi się natyrac jak wol

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *