Dla kogo zasiłek przedemerytalny

Napisane przez | Artykuły, Blog, Poradnik, ZUS

Osoby, które utraciły źródło utrzymania, a z powodu podeszłego wieku mają problem ze znalezieniem pracy, mogą poratować się świadczeniem przedemerytalnym.

Zasiłek przedemerytalny został wprowadzony ustawą w 2004 roku. To rozwiązanie chroniące osoby, którym zostało niewiele do emerytury, ale pozostają już dłuższy czas bez pracy. Mogą one skorzystać z zasiłku wypłacanego przez ZUS aż do uzyskania prawa do właściwej emerytury.

Świadczenie to jednak jest dosyć skromne. Dotychczas wynosiło 1040 zł, a od 1 marca 2018 roku wzrośnie do 1070,99 zł.

Prawo do zasiłku przedemerytalnego przysługuje po spełnieniu kilku warunków. Przede wszystkim takie osoby powinny mieć co najmniej 6 miesięcy stażu w ostatniej firmie.

Do uzyskania tego uprawnienia niezbędny jest też stosowny wiek. 56 lat w wypadku kobiet lub 61 lat w przypadku mężczyzn. Konieczny jest też odpowiedni staż pracy, który dla kobiet wynosi 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat.

Zasiłek dostaną także Ci, którzy zostali zwolnieni z pracy, oraz spełniają określone warunki. Po pierwsze byli zatrudnieni u ostatniego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy. Po drugie mają za sobą 30 lat pracy i ukończone 55 lat (kobiety) lub 35 lat pracy i skończone 60 lat (mężczyźni).

Co ciekawe warunek ukończenia określonego wieku jest zupełnie nie brany pod uwagę jeżeli staż pracy przekroczył 35 lat dla kobiet lub 40 lat dla mężczyzn. Warto o tym pamiętać.

Oprócz pracowników etatowych , świadczenie emerytalne może trafić także do osób, które prowadziły własną działalność gospodarczą przez co najmniej dwa lata, a zakończyła się ona ogłoszeniem upadłości. W takiej sytuacji zasiłek przedemerytalny otrzyma kobieta, która ukończyła 56 lat i ma 20 lat stażu pracy, a także mężczyzna, który skończył 61 lat i ma 25 lat stażu pracy.

Jeszcze jedną grupą osób, która może liczyć na zasiłek przedemerytalny są renciści, którzy stracili prawo do renty pobieranej co najmniej od 5 lat i zarejestrowali się w urzędzie pracy. W tym przypadku kobiety muszą mieć ukończone 55 lat i 20 lat stażu pracy, a mężczyźni 60 lat i 25 lat stażu pracy.

Od 1 stycznia 2017 r. również opiekunowie osób niepełnosprawnych po ich śmierci mogą ubiegać się o świadczenie przedemerytalne spełniając kilka określonych warunków.

Wszystkie osoby z powyższych grup, aby otrzymać świadczenie przedemerytalne muszą jednak najpierw spędzić 6 miesięcy na zasiłku dla bezrobotnych. Dopiero jeżeli w tym okresie nie znajdą zatrudnienia, nie odmawiając przyjęcia pracy bez uzasadnionej przyczyny, dostaną zaświadczenie z urzędu pracy, który pozwoli im wnioskować o zasiłek przedemerytalny w ZUS.

Last modified: 28 marca 2018

5 Responses to :
Dla kogo zasiłek przedemerytalny

 1. KJ napisał(a):

  A co z zasilkiem w KRUS

 2. am napisał(a):

  7 lat temu zamknęłam własną działalnośc gospodarczą , przez pół roku byłam na zasiłku dla bezrobotnych , od 6 lat pracuje na umowe zlecenie , mam 35 lat stazu pracy i skonczone 56 lat , czy przysługuje mi zasiłek przedemerytalny ? obecny pracodawca zamyka firmę i zostane bez warunków do zycia

 3. Jaro napisał(a):

  A kurwa przez 6 mieciecy z głodu zdechnie po 40 latach pracy ale dobrobyt

  1. Seba napisał(a):

   Kazdemu pasuje nikt nie walczy o emeryture po 40 katach pracy

 4. Tatus napisał(a):

  Policja i wojskowych dostaną po 25latach pracy a ci co wypracowywuja dochód narodowy nich robią do smierci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *