W rządowej bazie sprawdzisz wszystkie oszczędności emerytalne

Napisane przez | Artykuły, IKE, IKZE, PPK, Redakcja Poleca, ZUS

Powstanie baza IT, w której obywatele znajdą informacje o wszystkich swoich oszczędnościach na czas emerytury.

W lipcu 2019 r. ruszył program pracowniczych planów kapitałowych. Jak tłumaczy rząd, ma on na celu zbudowanie powszechnych, prywatnych, indywidualnych oszczędności Polaków, we współpracy z pracodawcami i państwem. W planach docelowo może oszczędzać 7–8 mln osób. Budowie PPK towarzyszyć ma przekształcenie otwartych funduszy emerytalnych w indywidualne konta emerytalne. Członkowie OFE zdecydują, czy zgromadzone tam oszczędności przenieść na IKE czy do ZUS.

– W ten sposób powstanie system zabezpieczenia starości Polaków oparty na trzech filarach – przekonuje rząd.

Te trzy filary to: filar publiczny, czyli ZUS i KRUS, prywatny filar pracowniczy współtworzony lub tworzony przez pracodawców, czyli PPK i PPE, oraz prywatny filar indywidualny, czyli IKE, IKZE i IKE, utworzony przy likwidacji OFE.

– Zmiany koncepcji, powoływanie do życia nowych produktów oszczędnościowych, reformy i przekształcenia w OFE – wszystko to spowodowało, że Polacy, którzy nie mają obowiązku na bieżąco śledzić wszystkich tych zmian, nie mają poczucia komfortu panowania nad całością swoich oszczędności gromadzonych z myślą o przyszłości – przyznaje rząd.

Czytaj także:  3 filary emerytalne

W rozwiązaniu tego problemu i odbudowie zaufania do systemu emerytalnego oraz oszczędzania na czas emerytury pomóc ma budowa centralnej informacji emerytalnej. Byłaby to baza informatyczna, do której trafiać będą informacje ze wszystkich filarów systemu zabezpieczenia starości Polaków. – Polacy mogliby dzięki temu w aplikacji mobilnej lub na stronie internetowej w jednym miejscu zobaczyć, ile pieniędzy zgromadzili na przyszłe świadczenia i jaka będzie lub może być ich wysokość w przyszłości – tłumaczą autorzy projektu ustawy o CIE z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Dziś wiele instytucji finansowych (np. TFI czy PTE prowadzące PPK, PTE prowadzące OFE) oraz ZUS są zobowiązane do wysłania listownych informacji o stanie kont emerytalnych swoich klientów. Jest to masowa korespondencja – liczba takich listów sięga 30 mln rocznie, a po wejściu w życie PPK może dochodzić do 40 mln. To pociąga za sobą ogromne koszty. A i tak obywatele nie mają zbiorczej informacji o stanie swoich oszczędności gromadzonych na czas emerytury. W CIE mogliby pobrać taką informację w formie elektronicznej.

Budowę CIE nadzorować ma Polski Fundusz Rozwoju, który dziś nadzoruje m.in. wdrażanie PPK. Koszt budowy systemu to ok. 45 mln zł. Budowa potrwa trzy lata. Projekt ustawy w tej sprawie jest w konsultacjach publicznych.

Last modified: 21 października 2019

4 Responses to :
W rządowej bazie sprawdzisz wszystkie oszczędności emerytalne

 1. SORT65 napisał(a):

  W RZĄDOWEJ BAZIE JEST WSZYSTKO INACZEJ BY NIE ZABRALI 5 LAT ZA TZW. SZKODLIWE .

 2. Jakub napisał(a):

  A w przyszłości sprawdzi się kto w tej bazie ma zapisane jakieś większe środki, ten nie dostanie emerytury z ZUSu. Po co płacić jak ma swoje? 🙂

 3. Ada napisał(a):

  Rzad musi wiedziec ile wyprowadzic kasy, tak jak z ofe. Inwestujcie te skladki, wyrownujcie o inflacje! Rzadzacy

 4. maryśka napisał(a):

  ja będę pewnie obserwowała jak będą rosły oszczędności na moim koncie w ppk. Bo w nim zamierzam odłożyć swoje oszczędności i dbać o to żeby było po prostu tam jak najwięcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *