Całe środki z OFE powinny trafić do ich klientów

Napisane przez | Artykuły, Blog, OFE

Jeszcze w tym miesiącu ma zapaść decyzja co stanie się z otwartymi funduszami emerytalnymi. Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zabrała w te sprawie głos.

IGTE zrzesza powszechne towarzystwa emerytalne, czyli firmy zarządzające OFE. Zdaniem Małgorzaty Rusewicz, prezes IGTE jedynie przekazanie Polakom 100 proc. aktywów zgromadzonych w OFE może stanowić ważny krok w odbudowie nadwyrężonego w 2014 roku zaufania do systemu emerytalnego oraz być transparentnym i wyrazistym sygnałem niepozostawiającym wątpliwości dotyczących intencji przekształcenia tych funduszy.
– Ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego powrót do koncepcji przekształcenia OFE, prywatyzacji zgromadzonych w nich środków i przekazania ich indywidualne konta emerytalne, jest propozycją pozwalającą rozwiązać istniejącą niepewność dotyczącą dalszego losu funduszy. Ponadto wiąże się ona bezpośrednio z poczuciem własności środków w OFE, które towarzyszy Polakom od momentu ich powstania, uzasadnionym wieloletnią komunikacją, indywidualnymi rachunkami i możliwością dziedziczenia – pisze w komentarzu Rusewicz.
Jak podkreśla, dokonanie tej operacji może stanowić istotny krok w odbudowie nadwyrężonego w 2014 roku zaufania do systemu emerytalnego, niemniej jedynie przekazanie Polakom 100 proc. aktywów zgromadzonych w OFE może być transparentnym i wyrazistym sygnałem niepozostawiającym wątpliwości dotyczących intencji przekształcenia.
– Cały proces transformacji musi zostać przeprowadzony w sposób odpowiedzialny. Należy pamiętać, że aktywa OFE w przeważającej mierze ulokowane są w polskich akcjach. To powoduje, że nawet sama komunikacja może negatywnie wpłynąć na wartość majątku przyszłych emerytów. Dlatego procedowanie zmian, włączając legislację, musi być prowadzone bardzo ostrożnie i przemyślanie. To da się osiągnąć uwzględniając interesy i preferencje członków OFE, dbając o utrzymanie dywersyfikacji aktywów, konsultując rozwiązania ze wszystkimi interesariuszami zmian, w tym z reprezentacją rynku kapitałowego. Ponadto harmonogram i sposób przeprowadzenia tej reformy powinien uwzględniać złożoność wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych, aby nie zakłócić budowy nowego systemu długoterminowych oszczędności i nie obniżyć jego szans na sukces – dodaje prezes IGTE.
Nie wolno także zapominać o uwzględnieniu zagadnień związanych z wyliczaniem emerytury minimalnej. Polacy muszą mieć również świadomość, że środki im przekazane mają podnieść poziom bezpieczeństwa emerytalnego i z tego względu nie mogą zostać przeznaczone na bieżącą konsumpcję. Wydaje się, że na to trzeba ich specjalnie przygotować – zaznacza Rusewicz.

Last modified: 5 kwietnia 2019

3 Responses to :
Całe środki z OFE powinny trafić do ich klientów

  1. Pp napisał(a):

    Prosze o info czy w Niemczech jest ochrona wieku przedemerytalnej?

  2. Jacek napisał(a):

    Właściwie to tytuł artykułu przedstawia moje wątpliwości a dokładnie chodzi o przekazanie „całej kwoty”. Niby Morawiec mi daje wolny wybór ale wyboru nie ma a za przekazanie do IKE gdzie chciałbym ulokować pieniądze muszę zapłacić 15% moich zgromadzonych pieniążków . Przekazanie na ZUS jakoś mi się nie podoba a jednocześnie pieniądze przekazane do ZSU podlegają opodatkowaniu. Przecież to jest oszustwo dokonywane w białych rękawiczkach. Czemu rząd nie może się odstosunkować do MOICH oszczędności ?

  3. Elżbieta napisał(a):

    Uważam że pieniądze zgromadzone w OFE powinny zostać w 100% przekazane ich właścicielom .Nie powinno się pobierać 15 % opłaty za ulokowanie pieniędzy w IKE , ponieważ już raz zabrano nam połowę pieniędzy zgromadzonych w OFE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *