Bruksela krytykuje polski system emerytalny

Napisane przez | Artykuły, Redakcja Poleca, System Emerytalny

Bruksela wytyka brak postępu w reformach, które miałyby zapewnić odpowiednią wysokość przyszłych emerytur i stabilność systemu emerytalnego.

Informacje te znalazły się w raporcie opublikowanym w ramach rekomendacji gospodarczych, które Komisja wydaje wobec wszystkich państw członkowskich.

Czytaj także: Filary systemu emerytalnego w Polsce

Brak postępu odnotowano też w kwestii zapewnienia „adekwatności przyszłych świadczeń emerytalnych i stabilności systemu emerytalnego”. Jako środek zaradczy Komisja wskazuje podniesienie wieku emerytalnego, a także zmianę przywilejów, którymi cieszą się określone grupy zawodowe w tym zakresie.

Zdaniem ekspertów KE polskie władze podjęły ograniczone kroki, by zwiększyć aktywność zawodową. Chodzi m.in. o poprawę dostępu do opieki nad dziećmi i opieki długoterminowej, a także usuwanie przeszkód na drodze do trwalszych rodzajów zatrudnienia. Skrytykowano za to reorganizacja systemu szkolnego, która – jak zaznaczyli eksperci KE – doprowadziła do pogorszenia warunków pracy i nauki w wielu szkołach.

Czytaj także: Cudze systemy emerytalne chwalicie, swego nie znacie

Generalnie Komisja jednak pozytywnie oceniła stan polskiej gospodarki, która – jak czytamy – z sukcesem nadrabia zaległości. „Warunki gospodarcze pozostają sprzyjające, pomimo perspektyw spowolnienia wzrostu. Zatrudnienie jest wysokie, a stopa bezrobocia ustabilizowała się na rekordowo niskim poziomie” – napisano w raporcie.

Last modified: 29 lutego 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *