Będzie ostateczny rozbiór OFE. Morawiecki ogłosił szczególy

Napisane przez | Artykuły, Blog, IKE, OFE

100 proc. pieniędzy zgromadzonych w OFE (162,3 mld zł) trafi na prywatne Indywidualne Konta Emerytalne prawie 16 mln członków OFE – zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

– To będzie swoista prywatyzacja pieniędzy zgromadzonych w OFE. Oddamy te pieniądze Polakom – mówił premier.

Każdy będzie mógł zdecydować czy chce żeby jego pieniądze zostały na jego prywatnym IKE, czy też woli żeby trafiły na jego subkonto w ZUS. Tak czy inaczej po osiągnięciu wieku emerytalnego będą wypłacone, powiększą emeryturę. Będą też podlegały dziedziczeniu. Zamiast podatku od pieniędzy przekazanych do IKE pobierana będzie opłata przekształceniowa e wysokości 15 proc. – Gdyby tej opłaty nie było, pieniądze te byłyby uprzywilejowane wobec emerytur wypłacanych z ZUS, które są opodatkowane – tłumaczy premier Morawiecki.

Wypłaty pieniędzy z IKE nie będą już potem opodatkowane. Od tych przekazanych na subkonta w ZUS pobierany będzie podatek dochodowy.

Przekazanie pieniędzy z OFE do IKE ma nastąpić w styczniu 2020 r.

Last modified: 15 kwietnia 2019

3 Responses to :
Będzie ostateczny rozbiór OFE. Morawiecki ogłosił szczególy

 1. Printer napisał(a):

  Pewnie połowa ludzi wypłaci w gotówce zgdomadzone środki, co spowoduje spadki na GPW i ogólnie spadki wartości jednostek zgromadzonych funduszy. Obym się mylił…

  1. Printer napisał(a):

   Mylę się… Okazuje się, że środki z OFE nie będzie można, tak zaraz zamienić na gotówkę. Dopiero po 60 roku życia. Czyli pieniądze z OFE będą nasze, ale nie do końca…

   1. piotr napisał(a):

    Będzie można je wypłacić ale z 10% podatkiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *