Myśleć o finansowym zabezpieczeniu na starość trzeba jak najwcześniej. W oszczędzaniu czas ma kluczowe znaczenie – podkreślają eksperci

Automatyczny zapis do PPK ma je upowszechnić

Napisane przez | Artykuły, Blog, PPK

Do PPK z automatu zostaną zapisane wszystkie osoby zatrudnione. Ale każdy będzie się mógł z tego programu wypisać. – Udział w pracowniczych planach kapitałowych jest dobrowolny – przekonują więc ich twórcy.

Tekst powstał we współpracy  z PFR

Pracownicze plany kapitałowe mają nas zachęcić do dodatkowego oszczędzania na cele emerytalne. – PPK są absolutnie dobrowolnym, prywatnym systemem – przekonywał jednak w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który odpowiada za wdrożenie tego programu. – Dzięki automatycznemu zapisowi do tego programu, który doskonale sprawdził się w wielu krajach, upowszechnią się one również w Polsce. Taką mamy nadzieję – dodał.

Twórcy PPK korzystali z rekomendacji noblisty Richarda Thalera, ekonomisty, który przekonywał, że budując takie programy oszczędnościowe, emerytalne, warto dać silniejszy bodziec do tego, by podjąć decyzję o rozpoczęciu oszczędzania. – Wielka Brytania wdrożyła w ostatnich latach, z dobrym skutkiem, bardzo podobny program i oparła go właśnie na automatycznym zapisie. W programie uczestniczy w tej chwili 80 proc. uprawnionych Brytyjczyków. Korzystamy więc z czegoś, co już się sprawdziło – mówił Paweł Borys.

Przyznał, że ktoś może uznać automatyczny zapis za quasi-dobrowolność, ale w każdym momencie pracownik może zrezygnować. Tłumaczył, że inny jest tu po prostu sposób decyzji: rezygnujemy, a nie podejmujemy decyzji o przystąpieniu. – Ma to też ten walor, że pracownik praktycznie nic nie musi zrobić, żeby być uczestnikiem PPK. W przypadku innych produktów emerytalnych, zwłaszcza IKE czy IKZE, wiąże się to z wieloma formalnościami. PPK są wiec prostym i wygodnym sposobem oszczędzania – przekonywał szef PFR.

– Każdy będzie miał możliwość rezygnacji z PPK, automatyczny zapis jest więc w porządku. Ma sprzyjać upowszechnieniu tego systemu – ocenił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. – Chodzi tu też o to, żebyśmy dodatkowe odkładanie na emeryturę zaczynali jak najwcześniej. Problem w tym, że w wieku 20–30 lat o emeryturze się nie myśli. Dopiero po tym jak odchowamy dzieci, jakoś unormujemy swoją sytuację mieszkaniową, ustabilizujemy sytuację materialną, czyli z reguły po 40. roku życia, zaczynamy myśleć o tym, co będzie, gdy skończymy pracować. To późno. A przecież w oszczędzaniu czas ma kluczową rolę – dodał. I tłumaczył, że mamy tu do czynienia z czymś, co nazywane jest procentem składanym. Jeśli oszczędzamy 100 zł miesięcznie przez 40 lat, to te pieniądze pracują znacznie dłużej, niż gdy oszczędzamy 400 zł przez 10 lat poprzedzających emeryturę. I mają szansę zarobić dla nas dodatkowo znacznie więcej. – Co ważne, gdy odkładamy i inwestujemy samodzielnie, rezultaty z reguły są gorsze, niż gdy oszczędzamy wspólnie, a pieniądze oddajemy do zarządzania fachowcom. Tak będzie w PPK – mówił ekspert Lewiatana.

Inaczej niż pracownik, pracodawca nie ma wyboru – musi udostępnić swojej załodze PPK (lub PPE). – To rozwiązuje pewien aktualny problem. Już ponad 1500 pracodawców w Polsce oferuje pracownicze programy emerytalne. Są one też powszechne w firmach międzynarodowych. Ale większość pracodawców nie daje takiej możliwości pracownikom. To tworzy sytuację, że jedni pracownicy będą na czas emerytury lepiej zabezpieczeni finansowo, a większość nie będzie wcale – tłumaczył Paweł Borys. – Obowiązkowość dla pracodawcy wyrównuje dostępność programów emerytalnych dla wszystkich pracowników – dodał.

Z danych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, do których dotarliśmy, wynika, że liczba funkcjonujących pracowniczych programów emerytalnych szybko rośnie w ostatnim czasie. Według stanu na czerwiec 2019 r. rejestr prowadzony przez KNF obejmował przeszło 1540 PPE. Na koniec 2016 r. działało 1036 PPE, na koniec 2017 r. – 1054, a na koniec 2018 r. – 1232. Firmy, które oferują zatrudnionym pracownicze programy emerytalne, nie mają obowiązku tworzenia PPK. Są jednak dodatkowe warunki. Do PPE w danej firmie musi należeć co najmniej 25 proc. osób zatrudnionych, a pracodawca musi wpłacać na konto pracownika w PPE nie mniej niż 3,5 proc. jego pensji brutto.

– Cieszy nas to, że uchwalenie ustawy o PPK doprowadzi do tego, iż więcej Polaków będzie gromadzić oszczędności na okres, gdy nie będą już aktywni zawodowo. Oczywiście można się spodziewać, że zdecydowana większość będzie oszczędzać w pracowniczych planach kapitałowych, ale jeśli jakaś część firm doszła do wniosku, że lepiej założyć PPE, jest to ich decyzja. Szanujemy ten wybór. Na pewno dzieje się tak za sprawą ustawy o PPK, bo to jej wejście w życie jest bodźcem do zakładania przez firmy PPE – mówił nam Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR. – Ważny jest efekt. A będzie nim więcej osób, które będą mieć dodatkowe oszczędności. To dobra wiadomość – dodał.

Last modified: 29 lipca 2019

5 Responses to :
Automatyczny zapis do PPK ma je upowszechnić

 1. Nina napisał(a):

  Z tym upowszechnianiem ppk to zobaczymy. A automatyczny zapis to nawet lepiej ze zrobili, bo inaczej to zaraz zaczelyby się kombinacje pracodawcow jakby tu ominac prawo i nie dac pracownikom tego co im sie nalezy

  1. Hdhd napisał(a):

   Automatyczny zapis jest po to aby Państwo mogli okradać tych którzy są niezorientowani w temacie (i wierzą wygłaszanej propagandzie). Po co odkładać w wieku 30 lat przecież za 30 lat dzisiejszejsze 100 zł będzie warte 10 zł (lub mniej).

 2. asdsa napisał(a):

  a kogo ten ekspert Lewiatana reprezentuje? bredzi jakby coś mu dolegało….
  „Jeśli oszczędzamy 100 zł miesięcznie przez 40 lat, to te pieniądze pracują znacznie dłużej, niż gdy oszczędzamy 400 zł przez 10 lat poprzedzających emeryturę”

  zaoszczędzimy tyle samo w obu wariantach, lecz zapomniał powiedzieć że jak zaczniemy oszczędzać 40 lat przed emeryturą to akurat przez te 40-lat inflacja zje te oszczędności

 3. katia napisał(a):

  U nas to najwięcej pomogły te spotkania z działem odpowiedzialnym za ppk w firmie. Bo tak to każdy mógł zadac pytanie, podpytać i ogólnie się dowiedzieć sporo o tym programie. I jak widać dużo to dało, bo nie mam osby która by zrezygnowała z uczestnictwa

 4. salomana napisał(a):

  Dla mnie to akurat bardzowygodne.Bo jak ja mam się gdzieś zapisywać to zawsze jest że potem to zrobię…i mija masa czasu a w końcu zapominam 😉 A tu jest wygodnie zapiszą mnie sami i mnie to odpowiada.Jak będę chciała to się wypisze jak nie to nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *