Aktywa OFE szczuplejsze o kolejne miliardy

Napisane przez | Artykuły, Blog, OFE

OFE zakończyły kolejny miesiąc na minusie. Średnia stopa zwrotu w marcu wyniosła -4,7 proc., co przekłada się na uszczuplenie ich aktywów o 9 mld zł – wynika z podsumowania miesiąca Analiz Online.

To kolejny miesiąc tak drastycznych spadków. W lutym OFE straciły średnio 5,2 proc., w marcu kolejne 4,7 proc. Ma to związek z krajowym rynkiem akcji, ponieważ blisko 80 proc. portfeli OFE jest nimi wypełnione.Najgorzej zachowały się akcje dużych spółek, które dominują w portfelach OFE – indeks WIG20 stracił -6,5 proc. Nieco lepiej poradziły sobie mniejsze firmy wchodzące w skład sWIG80 i mWIG40, które mimo to także zakończyły miesiąc ze stratą na poziomie odpowiednio -2,9 proc. i -3,5 proc.

-4,7 proc. – średnia stopa zwrotu OFE w marcu jest wynikiem nieco lepszym od tego, który osiągnęły w tym czasie fundusze akcji polskich (-5,1 proc.). W skali 12 miesięcy średni wynik OFE jest wciąż dodatni (zaledwie 1,2 proc.)

W marcu wartość aktywów zarządzanych przez OFE spadła o 9 mld zł. Poza sytuacją na giełdzie przyczynił się do tego ujemny bilans przepływów między OFE i ZUS. Przelew środków z OFE do ZUS w ramach tzw. suwaka wyniósł w marcu 716,5 mln zł, podczas gdy ZUS przelał na konta OFE jedynie 295,4 mln zł.

– OFE są najkorzystniejszą formą pomnażania kapitału w Polsce. W 2016 i 2017 roku zarobiły dla swoich klientów odpowiednio 10,6 proc. i 18,7 proc., a ich wewnętrzna stopa zwrotu od lutego 2014 roku do stycznia 2018 wynosi 9,87 proc.

Długoterminowe inwestycje trzeba monitorować na bieżąco, ale ich efektywność należy oceniać z długoterminowej perspektywy. Marzec 2018 roku jest drugim z kolei miesiącem, w którym gorsza kondycja na warszawskim parkiecie wpływa negatywnie na krótkoterminowe wyniki funduszy emerytalnych.

Najnowszą ocenę długoterminowej efektywności z uwzględnieniem strat z ostatnich dwóch miesięcy powinniśmy poznać w przyszłym tygodniu, kiedy KNF poda średnią ważoną stopę zwrotu za ostatnie 3 lata. Warto dodać, że umożliwienie funduszom inwestowania w instrumenty dłużne pozwoliłoby amortyzować okresowe przeceny na rynku akcji – mówi Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

Last modified: 10 kwietnia 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *