3 mld zł w PPK w tym roku

Napisane przez | Artykuły, Blog, PPK

Wartość aktywów zgromadzonych w pracowniczych planach kapitałowych powinna sięgnąć 3 mld zł na koniec 2020 r.

Tak wynika z informacji prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, Pawła Borysa. W PPK na tę chwilę jest niecałe 300 mln zł.

– Obecny poziom aktywów zgromadzonych w PPK to kwota 275 mln zł. Natomiast te środki codziennie przyrastają – zakładamy, że na koniec tego roku ta kwota może już sięgnąć 3 mld zł – powiedział Borys podczas konferencji prasowej.

Na koniec kwietnia oczekiwany poziom aktywów to 1,1 mld zł, podano w prezentacji podczas konferencji. Jak mówił Borys, widać, że te oszczędności w 42 proc. pochodzą od pracowników, 32 proc. wpłacają pracodawcy, a 26 proc. to wpłaty państwa. W połowie grudnia 2019 r. Borys poinformował, że poziom partycypacji w PPK pierwszej transzy pracodawców zatrudniających powyżej 250 pracowników wyniósł 41 proc., licząc łącznie firmy posiadające PPK oraz te, które założyły pracownicze programy emerytalne (PPE) po wejściu w życie ustawy o PPK w grudniu ub.r.

Licząc tylko firmy, które założyły PPK, partycypacja wyniosła 39 proc.. Dodał wówczas, że dane o partycypacji to szacunek, który może podlegać zmianom, a granica błędu to 2-3 proc. Liczba uczestników PPK wyniosła 1 128 tys. pracowników. Kolejne 144 tys. przystąpiło do PPE utworzonych po wejściu w życie ustawy o PPK. W drugiej turze zapisy do PPK trwają od 1 stycznia i obejmą ok. 20 tys. firm, zatrudniających co najmniej 50 osób.

Pracownicze plany kapitałowe to przeznaczony dla pracowników program długoterminowego oszczędzania. Gromadzone w PPK oszczędności mają pochodzić ze składek pracowników, pracodawców i dopłat od państwa. Reforma związana z tworzeniem PPK ruszyła 1 lipca i objęła na początku największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób. Do 2021 roku większość pracodawców w Polsce ma utworzyć PPK dla swoich pracowników.

Last modified: 4 lutego 2020

3 Responses to :
3 mld zł w PPK w tym roku

  1. kacper napisał(a):

    Oszczędzam od wielu lat bo wiem jak to istotne, ale program pracowniczych planów kapitałowych pomoże mi znacznie powiększyć oszczędności nawet dwa razy więcej, a nie wymaga to mojej ingerencji.

  2. Piotrek napisał(a):

    Mnie nikt nie szkolił z oszczedzania. Rodzice też nigdy nie odkładali żadnych sładek. W ogole jakoś sie nigdy o tym nie mówiło w rodzinie. Ale jak widzę jak teraz trudno im utrzymać sie z emerytury to czasami aż żal. Te kwoty są śmieszne! Czas rzeczywiscie się ogarnąć i powoli składać grosz do grosza chocby i w ppk skoro tutaj dokłada sie tez państwo i pracodawca

  3. julita napisał(a):

    Pracownicze plany kapitałowe to program konieczny przede wszystkim dla osób najmniej zarabiających, bo takie osoby będą miały najmniejsze emerytury, które mogą nie być wystarczające.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *