3 mld zł w PPK w tym roku

Napisane przez | Artykuły, Blog, PPK

Wartość aktywów zgromadzonych w pracowniczych planach kapitałowych powinna sięgnąć 3 mld zł na koniec 2020 r.

Tak wynika z informacji prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, Pawła Borysa. W PPK na tę chwilę jest niecałe 300 mln zł.

– Obecny poziom aktywów zgromadzonych w PPK to kwota 275 mln zł. Natomiast te środki codziennie przyrastają – zakładamy, że na koniec tego roku ta kwota może już sięgnąć 3 mld zł – powiedział Borys podczas konferencji prasowej.

Na koniec kwietnia oczekiwany poziom aktywów to 1,1 mld zł, podano w prezentacji podczas konferencji. Jak mówił Borys, widać, że te oszczędności w 42 proc. pochodzą od pracowników, 32 proc. wpłacają pracodawcy, a 26 proc. to wpłaty państwa. W połowie grudnia 2019 r. Borys poinformował, że poziom partycypacji w PPK pierwszej transzy pracodawców zatrudniających powyżej 250 pracowników wyniósł 41 proc., licząc łącznie firmy posiadające PPK oraz te, które założyły pracownicze programy emerytalne (PPE) po wejściu w życie ustawy o PPK w grudniu ub.r.

Licząc tylko firmy, które założyły PPK, partycypacja wyniosła 39 proc.. Dodał wówczas, że dane o partycypacji to szacunek, który może podlegać zmianom, a granica błędu to 2-3 proc. Liczba uczestników PPK wyniosła 1 128 tys. pracowników. Kolejne 144 tys. przystąpiło do PPE utworzonych po wejściu w życie ustawy o PPK. W drugiej turze zapisy do PPK trwają od 1 stycznia i obejmą ok. 20 tys. firm, zatrudniających co najmniej 50 osób.

Pracownicze plany kapitałowe to przeznaczony dla pracowników program długoterminowego oszczędzania. Gromadzone w PPK oszczędności mają pochodzić ze składek pracowników, pracodawców i dopłat od państwa. Reforma związana z tworzeniem PPK ruszyła 1 lipca i objęła na początku największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób. Do 2021 roku większość pracodawców w Polsce ma utworzyć PPK dla swoich pracowników.

Last modified: 4 lutego 2020

4 Responses to :
3 mld zł w PPK w tym roku

 1. kacper napisał(a):

  Oszczędzam od wielu lat bo wiem jak to istotne, ale program pracowniczych planów kapitałowych pomoże mi znacznie powiększyć oszczędności nawet dwa razy więcej, a nie wymaga to mojej ingerencji.

 2. Piotrek napisał(a):

  Mnie nikt nie szkolił z oszczedzania. Rodzice też nigdy nie odkładali żadnych sładek. W ogole jakoś sie nigdy o tym nie mówiło w rodzinie. Ale jak widzę jak teraz trudno im utrzymać sie z emerytury to czasami aż żal. Te kwoty są śmieszne! Czas rzeczywiscie się ogarnąć i powoli składać grosz do grosza chocby i w ppk skoro tutaj dokłada sie tez państwo i pracodawca

 3. julita napisał(a):

  Pracownicze plany kapitałowe to program konieczny przede wszystkim dla osób najmniej zarabiających, bo takie osoby będą miały najmniejsze emerytury, które mogą nie być wystarczające.

 4. marta napisał(a):

  PPK to chyba najprostszy sposób na oszczędzanie na przyszłość. Mamy zero dokumentów do podpisywania, koszt to zaledwie 2% a jako wisienka na torcie dopłatę od naszego pracodawcy i to regularnie. Sumarycznie mamy znacznie lepiej niż na zwykłych lokatach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *