20 mln zł z Unii Europejskiej na rozwój teleopieki dla seniorów

Napisane przez | Artykuły, Blog, Trendy

Ponad 20 mln złotych z pieniędzy pozyskanych z UE przeznaczone zostanie na zaprojektowanie, wybudowanie i wdrożenie „systemu wsparcia usług opiekuńczych w oparciu o rozwiązania informatyczne i teleinformatyczne”.

Odbywać się to będzie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, których liderem jest Miasto Stołeczne Warszawa, a partnerami 10 gmin: Grodzisk Mazowiecki, Jabłonna, Karczew, Legionowo, Marki, Pruszków, Raszyn, Wieliszew, Zielonka i Żyrardów. W projekcie bierze udział również Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze (SCOL). Docelowo systemem zostanie objętych ponad 7 tys. osób.

Pilotażowo program ten ruszyły już w 2017 roku. Wówczas pierwszy testowy zestaw do teleopieki – systemu pozwalającego na szybką reakcję, kiedy potrzebna jest nagła pomoc – przekazano jednej z mieszkanek Warszawy. Teraz w ramach pilotażu urządzenia testuje 40 warszawskich seniorów. Seniorzy, którzy zgłosili się do projektu, do 14 maja 2019 roku sprawdzają dwa różne zestawy urządzeń – dla osób niewychodzących z domu i dla tych aktywnych.

Osoby, objęte programem otrzymają urządzenia umożliwiające komunikację z centrum wsparcia np. tablety i specjalne opaski SOS. W ich mieszkaniach zostaną zamontowane także czujniki gazu i czadu. Służby świadczące usługi opiekuńcze otrzymają natomiast przenośne zestawy urządzeń monitorujących podstawowe parametry życiowe podopiecznych np. oddech czy ciśnienie tętnicze.

Poza tym ma zostać stworzona aplikacja społecznościowa z połączona z centrum wsparcia. Jej zadaniem będzie ułatwienie kontaktu podopiecznych z rodziną, opiekunami i służbami społecznymi.

Całkowita wartość projektu to ponad 26 mln złotych, z czego prawie 21 mln złotych pochodzi z UE, a pozostałe 5 mln złotych z budżetu stolicy. System ma powstać do 2023 roku.

źródło – PAP

Last modified: 4 września 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *